Plugins - Migration, Backup, Staging – WPvivid Backup &amp - en to da_DK translation catalogue (587 entries)

en:  < Pre page
da_DK:  < Forrige side

en:  Next page >
da_DK:  Næste side >

en:  for faster solutions.
da_DK:  for hurtigere løsninger.

en:  for higher task success rate.
da_DK:  for højere opgavesuccesrate.

en:  times when encountering a time-out error
da_DK:  tidsangivelse, hvor der opstår en timeout-fejl

en: %s item | %s items
da_DK[0]: %s element
da_DK[1]: %s produkter

en: &mdash; Select &mdash;
da_DK: &mdash; Vælg &mdash;

en: + Add another schedule
da_DK: + Tilføj en anden tidsplan

en: - Select -
da_DK: - Vælg -

en: ->If backups are stored in remote storage, our plugin will retrieve the backup to your web server first. This may take a little time depending on the size of backup files. Please be patient. Then you can download them to your PC.
da_DK: ->Hvis sikkerhedskopier gemmes i fjernlager, henter vores plugin først sikkerhedskopien til din webserver. Dette kan tage lidt tid afhængigt af størrelsen på sikkerhedskopifilerne. Vær tålmodig. Derefter kan du downloade dem til din pc.

en: ->If backups are stored in web server, the plugin will list all relevant files immediately.
da_DK: ->Hvis sikkerhedskopier gemmes på webserveren, viser plugin'et alle relevante filer med det samme.

en: 1. Create and download backups for a specific child site
da_DK: 1. Opret og download sikkerhedskopier for et bestemt underordnet websted

en: 1. Download a backup in backups list to your computer.
da_DK: 1. Download en sikkerhedskopi fra listen over sikkerhedskopier til din computer.

en: 1. In order to successfully complete the migration, you'd better deactivate <a href="https://wpvivid.com/best-redirect-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">301 redirect plugin</a>, <a href="https://wpvivid.com/8-best-wordpress-firewall-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">firewall and security plugin</a>, and <a href="https://wpvivid.com/best-free-wordpress-caching-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">caching plugin</a> (if they exist) before transferring website.
da_DK: 1. For at fuldføre overførelsen skal du deaktivere <a href="https://wpvivid.com/best-redirect-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">301 omdirigeringsplugin</a>, <a href="https://wpvivid.com/8-best-wordpress-firewall-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">firewall og sikkerhedsplugin</a> og <a href="https://wpvivid.com/best-free-wordpress-caching-plugins.html" target="_blank" style="text-decoration: none;">caching-plugin</a> (hvis de findes), før du overfører webstedet.

en: 1. Visit Key tab page of WPvivid backup plugin of destination site.
da_DK: 1. Besøg Nøgle fanen af WPvivid sikkerhedskopi plugin'et af destinationswebstedet.

en: 12 Hours
da_DK: 12 timer

en: 12Hours
da_DK: 12 timer

en: 2 domains
da_DK: 2 domæner

en: 2 hours
da_DK: 2 timer

en: 2. Generate a key by clicking Generate button and copy it.
da_DK: 2. Generer en nøgle ved at klikke på knappen Generer og kopier den.

en: 2. Please migrate website with the manual way when using <strong>Local by Flywheel</strong> environment.
da_DK: 2. Overfør venligst webstedet på den manuelle måde, når du bruger <strong>Local by Flywheel</strong> miljøet.

en: 2. Set backup schedules for all child sites
da_DK: 2. Angiv planer for sikkerhedskopier af alle underordnede websteder

en: 2. Upload the backup to destination site. There are two ways available to use:
da_DK: 2. Upload sikkerhedskopien til destinationswebstedet. Der er to tilgængelige måder at bruge:

en: 2.1 Upload the backup to the upload section of WPvivid backup plugin in destination site.
da_DK: 2.1 Upload sikkerhedskopien til upload afsnittet af WPvivid sikkerhedskopi plugin'et på destinationswebstedet.

en: 24 hours
da_DK: 24 timer

en: 3. Go back to this page and paste the key in key box below. Lastly, click Save button.
da_DK: 3. Gå tilbage til denne side og indsæt nøglen i nøgleboksen nedenfor. Til sidst skal du klikke på Gem knappen.

en: 3. Once done, the backup appears in backups list. Then, restore the backup.
da_DK: 3. Når du er færdig, vises sikkerhedskopien på listen over sikkerhedskopier. Gendan derefter sikkerhedskopien.

en: 3. Set WPvivid Backup Free and Pro settings for all child sites
da_DK: 3. Angiv WPvivid Backup Gratis og Pro-indstillinger for alle underordnede websteder

en: 4. Install, claim and update WPvivid Backup Pro for child sites in bulk
da_DK: 4. Installer, gør krav på og opdater WPvivid Backup Pro til underordnede websteder på én gang

en: 5. Set up remote storage for child sites in bulk (for WPvivid Backup Pro only)
da_DK: 5. Konfigurer fjernlagring til underordnede websteder på én gang (kun til WPvivid Backup Pro)

en: 8 hours
da_DK: 8 timer

en: <strong>Tips: </strong>Some web hosts may restrict the connection between the two sites, so you may get a 403 error or unstable connection issue when performing auto migration. In that case, it is recommended to manually transfer the site.
da_DK: <strong>Tips: </strong> Nogle webhosts kan begrænse forbindelsen mellem de to websteder, så du kan få en 403-fejl eller ustabil forbindelsesproblem, når du udfører automatisk overførelse. I så fald anbefales det at overføre webstedet manuelt.

en: A backup type is required.
da_DK: Der kræves en sikkerhedskopieringstype.

en: A key is required.
da_DK: Der kræves en nøgle.

en: A lower value will help speed up the process of creating a staging site. However, if your server has a limit on the number of requests, a higher value is recommended.
da_DK: En lavere værdi hjælper med at fremskynde processen med at oprette et staging websted. Men hvis din server har en grænse for antallet af anmodninger, anbefales en højere værdi.

en: A name to help you identify the storage if you have multiple remote storage connected.
da_DK: Et navn, der hjælper dig med at identificere lageret, hvis du har tilsluttet flere fjernlagre.

en: A task is already running. Please wait until the running task is complete, and try again.
da_DK: En opgave kører allerede. Vent, indtil den kørende opgave er fuldført, og prøv igen.

en: About backup download
da_DK: Om download af sikkerhedskopi

en: Absolute path must exist(e.g. /home/username)
da_DK: Absolut sti skal eksistere (f.eks. /home/brugernavn)

en: Absolute path must exist(e.g. /var)
da_DK: Absolut sti skal eksistere (f.eks. /var)

en: Action
da_DK: Handling

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions
da_DK: Handlinger

en: Add Now
da_DK: Tilføj nu

en: Add a storage
da_DK: Tilføj et lager

en: Adjust
da_DK: Tilpas

en: Adjust Advanced Settings
da_DK: Tilpas avanceret indstillinger

en: Adjust this value to apply for a temporary PHP memory limit for WPvivid backup plugin in restore process. We set this value to 256M by default. Increase the value if you encounter a memory exhausted error. Note: some web hosting providers may not support this.
da_DK: Juster denne værdi for at sætte en midlertidig PHP-hukommelsesgrænse for WPvivid sikkerhedskopi-plugin i gendannelsesprocessen. Vi indstiller denne værdi til 256M som standard. Forøg værdien, hvis du støder på fejl i hukommelses grænsen. Bemærk: nogle webhosting udbydere understøtter muligvis ikke dette.

en: Adjust this value to apply for a temporary PHP memory limit for WPvivid backup plugin to run a backup. We set this value to 256M by default. Increase the value if you encounter a memory exhausted error. Note: some web hosting providers may not support this.
da_DK: Juster denne værdi for at sætte en midlertidig PHP-hukommelsesgrænse for WPvivid sikkerhedskopi-plugin til at udføre en sikkerhedskopi. Vi indstiller denne værdi til 256M som standard. Forøg værdien, hvis du støder på en fejl i hukommelse grænsen. Bemærk: nogle webhosting udbydere understøtter muligvis ikke dette.

en: Adjust this value to apply for a temporary PHP memory limit for the plugin to create a staging site. 
                    We set this value to 256M by default. Increase the value if you encounter a memory exhausted error. Note: some 
                    web hosting providers may not support this.
da_DK: Juster denne værdi for at angive en midlertidig PHP-hukommelsesgrænse for plugin'et for at oprette et staging websted. 
                    Vi indstiller denne værdi til 256M som standard. Forøg værdien, hvis du støder på en hukommelses begrænsning. Bemærk: nogle 
                    webhosting udbydere understøtter muligvis ikke dette.

en: Advanced Schedule
da_DK: Avanceret tidsplan

en: Advanced Settings
da_DK: Avancerede indstillinger

en: All Authors
da_DK: Alle forfattere

en: All Categories
da_DK: Alle kategorier

en: All Folders
da_DK: Alle mapper

en: All backups will be uploaded to this directory.
da_DK: Alle sikkerhedskopier uploades til denne mappe.

en: Already Done
da_DK: Allerede gjort

en: Always send an email notification when a backup is complete
da_DK: Send altid en e-mail besked, når en sikkerhedskopi er færdig

en: Amazon S3 Bucket Name(e.g. test)
da_DK: Amazon S3 Bucket navn (f.eks. test)

en: Amazon S3 access key
da_DK: Amazon S3 adgangsnøgle

en: Amazon S3 secret key
da_DK: Amazon S3 hemmelig nøgle

en: An email address is required.
da_DK: En e-mail adresse er påkrævet.

en: Anyone can visit the staging site
da_DK: Alle kan besøge staging webstedet

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Are you sure to continue?
da_DK: Er du sikker på at fortsætte?

en: Are you sure to delete the selected snapshots? These snapshots will be deleted permanently.
da_DK: Er du sikker på at slette de valgte øjebliksbilleder? Disse øjebliksbilleder slettes permanent.

en: Are you sure to delete this staging site?
da_DK: Er du sikker på at slette dette staging websted?

en: Are you sure to remove the selected backups? These backups will be deleted permanently.
da_DK: Er du sikker på at fjerne de valgte sikkerhedskopier? Disse sikkerhedskopier slettes permanent.

en: Are you sure to remove this backup? This backup will be deleted permanently.
da_DK: Er du sikker på at fjerne denne sikkerhedskopi? Denne sikkerhedskopi slettes permanent.

en: Are you sure to restart this staging site?
da_DK: Er du sikker på at genstarte dette staging websted?

en: Are you sure you want to delete all the exported files in the /ImportandExport folder? All the export files in the folder will be permanently deleted.
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette alle de eksporterede filer i /ImportandExport mappen? Alle de eksporterede filer i mappen slettes permanent.

en: Are you sure you want to delete this snapshot?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette dette øjebliksbillede?

en: Are you sure you want to restore this snapshot?
da_DK: Er du sikker på, at du vil gendanne dette øjebliksbillede?

en: As Amazon S3 and DigitalOcean Space have upgraded their connection methods, please delete the previous connections and re-add your Amazon S3/DigitalOcean Space accounts to make sure the connections work.
da_DK: Da Amazon S3 og DigitalOcean Space har opgraderet deres forbindelsesmetoder, skal du slette de tidligere forbindelser og tilføje dine Amazon S3/DigitalOcean Space-konti igen for at sikre, at forbindelserne fungerer.

en: Assign author
da_DK: Tildel forfatter

en: Authenticate with Dropbox
da_DK: Godkend med Dropbox

en: Authenticate with Google Drive
da_DK: Godkend med Google Drev

en: Authenticate with Microsoft OneDrive
da_DK: Godkend med Microsoft OneDrive

en: Authentication failed, the client_secrets.json file is missing. Please make sure the client_secrets.json file is in wpvivid-backuprestore\includes\customclass directory.
da_DK: Godkendelse mislykkedes, filen client_secrets.json mangler. Sørg for, at filen client_secrets.json er i wpvivid-backuprestore\includes\customclass-mappen.

en: Authentication failed, the format of the client_secrets.json file is incorrect. Please delete and re-install the plugin to recreate the file.
da_DK: Godkendelse mislykkedes, formatet på filen client_secrets.json er forkert. Slet og geninstaller plugin'et for at genskabe filen.

en: Authentication is done, please continue to enter the storage information, then click 'Add Now' button to save it.
da_DK: Godkendelse er udført, fortsæt med at indtaste lageroplysningerne, og klik derefter på knappen 'Tilføj nu' for at gemme den.

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Auto-Migration
da_DK: Automatisk overførsel

en: Back
da_DK: Tilbage

en: Back Up Manually
da_DK: Sikkerhedskopier manuelt

en: Backup
da_DK: Sikkerhedskopiering

en: Backup & Restore
da_DK: Sikkerhedskopiering og gendannelse

en: Backup Cache Size:
da_DK: Cache størrelse på sikkerhedskopi:

en: Backup Folder
da_DK: Sikkerhedskopi mappe

en: Backup Logs
da_DK: Sikkerhedskopiering af logfiler

en: Backup Now
da_DK: Sikkerhedskopier nu

en: Backup Schedule
da_DK: Tidsplan for sikkerhedskopiering

en: Backup Size:
da_DK: Størrelse på sikkerhedskopi:

en: Backup compression method.
da_DK: Komprimeringsmetode til sikkerhedskopiering.

en: Backups
da_DK: Sikkerhedskopier

en: Because Dropbox has upgraded their API on September 30, 2021, the new API is no longer compatible with the previous app's settings. Please re-add your Dropbox storage to ensure that it works properly.
da_DK: Da Dropbox har opgraderet deres API den 30. september 2021, er den nye API ikke længere kompatibel med den tidligere apps indstillinger. Tilføj din Dropbox-lagerplads igen for at sikre, at den fungerer korrekt.

en: Being subjected to mechanisms of PHP, a scheduled backup task for your site will be triggered only when the site receives at least a visit at any page.
da_DK: Da den er udsat for PHP-mekanismer, vil en planlagt sikkerhedskopi-opgave til dit websted kun blive udløst, når webstedet modtager mindst et besøg på en hvilken som helst side.

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandling

en: Calculate Sizes
da_DK: Beregn størrelser

en: Calculate the size of files, folder and database before backing up
da_DK: Beregn størrelsen på filer, mapper og database, før du sikkerhedskopierer

en: Calculating the size of files, folder and database timed out. If you continue to receive this error, please go to the plugin settings, uncheck 'Calculate the size of files, folder and database before backing up', save changes, then try again.
da_DK: Beregning af størrelsen på filer, mappe og database fik timeout. Hvis du fortsætter med at modtage denne fejl, skal du gå til plugin-indstillingerne, fjerne markeringen af 'Beregn størrelsen på filer, mappe og database, før du sikkerhedskopierer', gem ændringer og prøv derefter igen.

en: Cancel
da_DK: Annuller

en: ChangeLog
da_DK: Ændringslog

en: Check the option to use Amazon S3 Standard-Infrequent Access (S3 Standard-IA) storage class for data transfer.
da_DK: Markere muligheden for at bruge Amazon S3 Standard-Infrequent Access (S3 Standard-IA) lagerklasse til dataoverførsel.

en: Check the option to use Amazon S3 server-side encryption to protect data.
da_DK: Markere muligheden for, at bruge Amazon S3-kryptering på server-siden til at beskytte data.

en: Checking this option will speed up your scans but may produce lower accuracy.
da_DK: Hvis du markerer denne indstilling, fremskyndes dine scanninger, men det kan give lavere nøjagtighed.

en: Cheers! WPvivid Backup plugin has restored successfully your website. If you found WPvivid Backup plugin helpful, a 5-star rating would be highly appreciated, which motivates us to keep providing new features.
da_DK: Hej! WPvivid Backup plugin har gendannet med dit websted korrekt. Hvis du fandt WPvivid Backup-plugin nyttigt, ville en 5-stjernet vurdering blive meget værdsat, hvilket motiverer os til at fortsætte med at levere nye funktioner.

en: Choose an export from your computer to import:
da_DK: Vælg en eksporteret fil fra din computer for at importere:

en: Choose at least one storage location for backups.
da_DK: Vælg mindst én lagerplacering til sikkerhedskopier.

en: Choose at least one type of junk files for deleting.
da_DK: Vælg mindst én type uønskede filer til sletning.

en: Choose one storage from the list to be the default storage.
da_DK: Vælg et lager fra listen som skal være standard lageret.

en: Choose post type
da_DK: Vælg indlægstype

en: Choose the content you want to transfer
da_DK: Vælg det indhold, du vil overføre

en: Choose what to export
da_DK: Vælg, hvad der skal eksporteres

en: Choose what to migrate
da_DK: Vælg, hvad du vil overføre

en: Chunk Size
da_DK: Styk størrelse

en: Class PclZip is not detected. Please update or reinstall your WordPress.
da_DK: Class PclZip registreres ikke. Opdater eller geninstaller din WordPress.

en: Click 'Export' button to save WPvivid settings on your local computer.
da_DK: Klik på knappen 'Eksporter' for at gemme WPvivid-indstillinger på din lokale computer.

en: Click OK to start creating fresh WordPress install.
da_DK: Klik på OK for at begynde at oprette ny WordPress-installation.

en: Click OK to start creating the staging site.
da_DK: Klik på OK for at begynde at oprette et staging websted.

en: Click the button to add the storage.
da_DK: Klik på knappen for at tilføje lageret.

en: Click the button to complete website restore or migration
da_DK: Klik på knappen for at fuldføre gendannelse eller overføring af websted

en: Click the button to connect to Amazon S3 storage and add it to the storage list below.
da_DK: Klik på knappen for at oprette forbindelse til Amazon S3-lageret og tilføje det til lagerlisten nedenfor.

en: Click the button to connect to DigitalOcean Spaces storage and add it to the storage list below.
da_DK: Klik på knappen for at oprette forbindelse til DigitalOcean Spaces-lageret og tilføje det til lagerlisten nedenfor.

en: Click the button to connect to FTP server and add it to the storage list below.
da_DK: Klik på knappen for at oprette forbindelse til FTP-serveren og tilføje den til lagerlisten nedenfor.

en: Click the button to connect to SFTP server and add it to the storage list below.
da_DK: Klik på knappen for at oprette forbindelse til SFTP-serveren og tilføje den til lagerlisten nedenfor.

en: Click the button to save the changes.
da_DK: Klik på knappen for at gemme ændringerne.

en: Click to get Dropbox authentication.
da_DK: Klik for at få Dropbox-godkendelse.

en: Click to get Google authentication.
da_DK: Klik for at få Google-godkendelse.

en: Click to get Microsoft authentication.
da_DK: Klik for at få Microsoft-godkendelse.

en: Clicking the 'Scan' button to find unused images in your media folder. Currently it only scans JPG and PNG images.
da_DK: Klik på knappen 'Scan' for at finde ubrugte billeder i din mediemappe. I øjeblikket scanner den kun JPG- og PNG-billeder.

en: Clone or copy WP sites then move or migrate them to new host (new domain), schedule backups, transfer backups to leading remote storage. All in one.
da_DK: Klon eller kopier WP-websteder, flyt eller overfør dem derefter til ny vært (nyt domæne), planlæg sikkerhedskopier, overfør sikkerhedskopier til førende tjenester af fjernlagring. Alt i ét.

en: Clone then Transfer
da_DK: Klon derefter Overførsel

en: Comment
da_DK: Kommentar

en: Comment the export (optional)
da_DK: Bemærkning til eksport (valgfrit)

en: Comment the export:
da_DK: Bemærkning til eksport:

en: Comments
da_DK: Kommentarer

en: Compress Files Every
da_DK: Komprimer filer hver

en: Count
da_DK: Antal

en: Create A Fresh WordPress Install
da_DK: Opret en ny WordPress-installation

en: Create A Staging Site
da_DK: Opret et staging websted

en: Create Database Snapshots
da_DK: Opret øjebliksbillede af database

en: Create a Manual Backup
da_DK: Opret en manuel sikkerhedskopi

en: Creating scheduled tasks failed. Please try again later.
da_DK: Oprettelse af planlagte opgaver mislykkedes. Prøv igen senere.

en: Current Page
da_DK: Nuværende side

en: Current Version:
da_DK: Nuværende version:

en: Custom
da_DK: Tilpasset

en: Custom Path
da_DK: Brugerdefineret sti

en: Customize the directory where you want to store backups within the Bucket.
da_DK: Tilpas den mappe, hvor du vil gemme sikkerhedskopier i Bucket.

en: Customize the directory where you want to store backups within the Space.
da_DK: Tilpas den mappe, hvor du vil gemme sikkerhedskopier i Space.

en: DB Copy Count
da_DK: DB kopi antal

en: DB Replace Count
da_DK: DB erstatning antal

en: Daily
da_DK: Daglig

en: Database + Files (WordPress Files)
da_DK: Database + filer (WordPress-filer)

en: Database Snapshots
da_DK: Database øjebliksbilleder

en: Database access method.
da_DK: Metode til database adgang.

en: Date
da_DK: Dato

en: Debug
da_DK: Fejlfinding

en: Delay Between Requests
da_DK: Forsinkelse mellem anmodninger

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Exported Files In Folder
da_DK: Slet eksporterede filer i mappen

en: Delete Image URL
da_DK: Slet billed-URL

en: Delete all images
da_DK: Slet alle billeder

en: Delete selected images
da_DK: Slet valgte billeder

en: Delete the backup
da_DK: Slet sikkerhedskopien

en: Delete the selected backups
da_DK: Slet de valgte sikkerhedskopier

en: Deleting a remote storage will make it unavailable until it is added again. Are you sure to continue?
da_DK: Sletning af et fjernlager vil gøre det utilgængeligt, indtil det tilføjes igen. Er du sikker på at fortsætte?

en: Details are shown above. The importer will now try again with a different parser...
da_DK: Detaljer er vist ovenfor. Importøren vil nu forsøge igen med en anden parser ...

en: DigitalOcean Spaces access key
da_DK: DigitalOcean Spaces adgangsnøgle

en: DigitalOcean Spaces secret key
da_DK: DigitalOcean Spaces hemmelige nøgle

en: Display domain(url) of current site in backup name. (e.g. domain_wpvivid-5ceb938b6dca9_2019-05-27-07-36_backup_all.zip)
da_DK: Vis domæne (url) for det aktuelle websted i sikkerhedskopiens navn. (f.eks. domain_wpvivid-5ceb938b6dca9_2019-05-27-07-36_backup_all.zip)

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Domains
da_DK: Domæner

en: Download WPvivid Backup for MainWP
da_DK: Download WPvivid Backup til MainWP

en: Downloaded Size:
da_DK: Downloadet størrelse:

en: Drop files here
da_DK: Slip filer her

en: Dropbox
da_DK: DropBox

en: Edit the remote storage
da_DK: Rediger fjernlageret

en: Empty
da_DK: Tom

en: Empty post id
da_DK: Tomt indlægs-id

en: Enable Incremental Backup
da_DK: Aktivér trinvis sikkerhedskopiering

en: Enable Quick Scan
da_DK: Aktivér hurtig scanning

en: Enable backup schedule
da_DK: Aktivér tidsplan for sikkerhedskopiering

en: Enable email report
da_DK: Aktivér e-mail rapport

en: Enter Your Amazon S3 Account
da_DK: Angiv din Amazon S3-konto

en: Enter Your DigitalOcean Spaces Account
da_DK: Angiv din DigitalOcean Spaces-konto

en: Enter Your Dropbox Information
da_DK: Indtast dine Dropbox-oplysninger

en: Enter Your FTP Account
da_DK: Angiv din FTP-konto

en: Enter Your Google Drive Information
da_DK: Angiv dine Google Drev-oplysninger

en: Enter Your Microsoft OneDrive Information
da_DK: Angiv dine Microsoft OneDrive-oplysninger

en: Enter Your SFTP Account
da_DK: Angiv din SFTP-konto

en: Enter a unique alias: e.g. Amazon S3-001
da_DK: Indtast et unikt alias: f.eks. Amazon S3-001

en: Enter a unique alias: e.g. DOS-001
da_DK: Angiv et entydigt alias: f.eks. DOS-001

en: Enter a unique alias: e.g. Dropbox-001
da_DK: Angiv et entydigt alias: f.eks. Dropbox-001

en: Enter a unique alias: e.g. Google Drive-001
da_DK: Indtast et unikt alias: f.eks. Google Drev-001

en: Enter a unique alias: e.g. OneDrive-001
da_DK: Indtast et entydigt alias: f.eks. OneDrive-001

en: Enter a unique alias: e.g. SFTP-001
da_DK: Indtast et entydigt alias: f.eks. SFTP-001

en: Enter an absolute path and a custom subdirectory (optional) for holding the backups of current website. For example, /home/username/customfolder
da_DK: Indtast en absolut sti og en brugerdefineret undermappe (valgfri) til opbevaring af sikkerhedskopier af det aktuelle websted. For eksempel /home/brugernavn/minmappe

en: Enter an absolute path and a custom subdirectory (optional) for holding the backups of current website. For example, /var/customfolder/
da_DK: Indtast en absolut sti og en brugerdefineret undermappe (valgfri) til opbevaring af sikkerhedskopier af det aktuelle websted. For eksempel /var/minmappe/

en: Enter an existed Bucket to create a custom backup storage directory.
da_DK: Indtast en eksisterende Bucket for at oprette en brugerdefineret sikkerhedskopi-lagermappe.

en: Enter an existed Space to create a custom backup storage directory.
da_DK: Indtast et eksisterende Space for at oprette en brugerdefineret lagermappe til sikkerhedskopi.

en: Enter an unique alias: e.g. FTP-001
da_DK: Angiv et entydigt alias: f.eks. FTP-001

en: Enter the DigitalOcean Endpoint for the storage
da_DK: Indtast DigitalOcean-slutpunktet for lageret

en: Enter the FTP server password.
da_DK: Indtast FTP-server adgangskoden.

en: Enter the FTP server.
da_DK: Indtast FTP-serveren.

en: Enter the server address.
da_DK: Indtast serve adressen.

en: Enter the server port.
da_DK: Indtast serverporten.

en: Enter the user name.
da_DK: Indtast brugernavnet.

en: Enter the user password.
da_DK: Indtast bruger adgangskoden.

en: Enter your Amazon S3 access key.
da_DK: Indtast din Amazon S3-adgangsnøgle.

en: Enter your Amazon S3 secret key.
da_DK: Indtast din Amazon S3 hemmelige nøgle.

en: Enter your DigitalOcean Spaces access key
da_DK: Indtast din DigitalOcean Spaces-adgangsnøgle

en: Enter your DigitalOcean Spaces secret key
da_DK: Indtast din hemmelige DigitalOcean Spaces-nøgle

en: Enter your FTP server user name.
da_DK: Indtast dit FTP-server brugernavn.

en: Error occurred while parsing the request data. Please try to run backup again.
da_DK: Der opstod fejl under udførelsen af anmodningsdataene. Prøv at udføre sikkerhedskopiering igen.

en: Error occurred while parsing the request data. Please try to run export task again.
da_DK: Der opstod fejl under udførelsen af anmodningsdataene. Prøv at køre eksportopgaven igen.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Exclude images by folder path
da_DK: Ekskluder billeder efter mappesti

en: Exclude the files which are larger than
da_DK: Ekskluder de filer, der er større end

en: Export
da_DK: Eksporter

en: Export & Import
da_DK: Eksport & Import

en: Export and Download
da_DK: Eksportér og download

en: Export error:
da_DK: Fejl ved eksport:

en: Export posts or pages with images in bulk.
da_DK: Eksportér indlæg eller sider med billeder på én gang.

en: Extract files by index for restoration
da_DK: Udpak filer efter indeks til gendannelse

en: FTP login
da_DK: FTP-adgang

en: FTP password
da_DK: FTP-adgangskode

en: FTP server (server's port 21)
da_DK: FTP-server (serverens port 21)

en: Failed to delete the remote storage, can not retrieve the storage infomation. Please try again.
da_DK: Kunne ikke slette fjernlageret, da lageroplysningerne ikke kunne hentes. Prøv igen.

en: Failed to get the remote storage information. Please try again later.
da_DK: Kunne ikke få oplysninger om fjernlager. Prøv igen senere.

en: Features
da_DK: Funktioner

en: Fetching attachments is not enabled
da_DK: Hentning af vedhæftede filer er ikke aktiveret

en: File
da_DK: Fil

en: File Copy Count
da_DK: Fil kopi antal

en: File Name
da_DK: Filnavn

en: File Regex
da_DK: Filer regulært udtryk

en: File Size:
da_DK: Fil størrelse:

en: File not found
da_DK: Fil blev ikke fundet

en: File not found. Please retry again.
da_DK: Filen blev ikke fundet. Prøv igen.

en: File size not match. please retry again.
da_DK: Filstørrelsen stemmer ikke overens. prøv venligst igen.

en: Files
da_DK: Filer

en: Filter Posts/Pages
da_DK: Filtrér indlæg/sider

en: First page
da_DK: Første side

en: Fortnightly
da_DK: Hver 14. dag

en: General Settings
da_DK: Generelle indstillinger

en: Generate
da_DK: Generer

en: Get Support on Forum
da_DK: Få support på Forum

en: Getting backup directory failed. Please try again later.
da_DK: Hentning af sikkerhedskopi-mappen mislykkedes. Prøv igen senere.

en: Google Drive
da_DK: Google Drev

en: Highlighted icon illuminates that you have choosed a remote storage to store backups
da_DK: Det fremhævede ikon viser, at du har valgt et fjernlager til at gemme sikkerhedskopier

en: How to get a site key?
da_DK: Hvordan får man en webstedsnøgle?

en: How to get an Amazon S3 secret key.
da_DK: Sådan får du en Amazon S3 hemmelig nøgle.

en: How to get an AmazonS3 access key.
da_DK: Sådan får du en AmazonS3-adgangsnøgle.

en: How to migrate Wordpress site manually to a new domain(site) with WPvivid backup plugin?
da_DK: Hvordan overføres et WordPress-websted manuelt til et nyt domæne (websted) med WPvivid sikkerheds-plugin?

en: How to restore your website from a backup(scheduled, manual, uploaded and received backup)
da_DK: Sådan gendannes dit websted fra en sikkerhedskopi (planlagt, manuel, uploadet og modtaget sikkerhedskopi)

en: How-to
da_DK: Vejledninger

en: I am using:
da_DK: Jeg bruger:

en: If you are a MainWP user, you can set up and control WPvivid Backup Free and Pro for every child site directly from your MainWP dashboard, using our WPvivid Backup for MainWP extension.
da_DK: Hvis du er MainWP-bruger, kan du konfigurere og kontrollere WPvivid Backup Gratis og Pro for hvert underordnet websted direkte fra dit MainWP-kontrolpanel ved hjælp af vores WPvivid Backup til MainWP-udvidelse.

en: If you didn’t configure SMTP on your site, click the button below to download the relevant information (website info and error logs) to your PC when you are encountering some errors. Sending the files to us will help us diagnose what happened.
da_DK: Hvis du ikke har konfigureret SMTP på dit website, skal du klikke på knappen nedenfor for at downloade de relevante oplysninger (webstedsoplysninger og fejlfindings-logfiler) til din pc, når du støder på nogle fejl. At sende filerne til os hjælper os med at diagnosticere, hvad der skete.

en: If you have configured SMTP on your site, enter your email address and click the button below to send us the relevant information (website info and errors logs) when you are encountering errors. This will help us figure out what happened. Once the issue is resolved, we will inform you by your email address.
da_DK: Hvis du har konfigureret SMTP på dit websted, skal du indtaste din e-mailadresse og klikke på knappen nedenfor for at sende os de relevante oplysninger (webstedsoplysninger og fejlfindings-logfiler), når du støder på fejl. Dette vil hjælpe os med at finde ud af, hvad der skete. Når problemet er løst, informerer vi dig via din e-mailadresse.

en: If you need any help with our plugin, start a thread on the plugin support forum and we will respond shortly.
da_DK: Hvis du har brug for hjælp til vores plugin, skal du starte en tråd på plugin-supportforummet, og vi svarer snart.

en: Image Optimization Pro (Unlimited/domain)
da_DK: Image Optimization Pro (Ubegrænset/domæne)

en: Import
da_DK: Importer

en: Import Setting
da_DK: Import indstillinger

en: Import completed successfully.
da_DK: Importen er fuldført.

en: Import failed.
da_DK: Importen mislykkedes.

en: Import posts or pages with images in bulk.
da_DK: Importér indlæg eller sider med billeder på én gang.

en: Importing the json file can help you set WPvivid's configuration on another wordpress site quickly.
da_DK: Import af json-filen kan hjælpe dig med at indstille WPvivid's konfigurationen på et andet WordPress-websted hurtigt.

en: In order to allow another site to send a backup to this site, please generate a key below. Once the key is generated, this site is ready to receive a backup from another site. Then, please copy and paste the key in sending site and save it.
da_DK: For at tillade et andet websted at sende en sikkerhedskopi til dette websted, skal du generere en nøgle nedenfor. Når nøglen er genereret, er dette websted klar til at modtage en sikkerhedskopi fra et andet websted. Derefter skal du kopiere og indsætte nøglen på afsendelsesstedet og gemme den.

en: In order to execute the scheduled backups properly, please set the DISABLE_WP_CRON constant to false. If you are using an external cron system, simply click 'X' to dismiss this message.
da_DK: For at udføre de planlagte sikkerhedskopier korrekt skal du indstille DISABLE_WP_CRON konstanten til falsk. Hvis du bruger et eksternt cron-system, skal du blot klikke på 'X' for at afvise denne meddelelse.

en: In the tab, you can scan your media folder (uploads) to find unused images and isolate specific or all unused images.
da_DK: I fanen kan du scanne din mediemappe (uploads) for at finde ubrugte billeder og isolere specifikke eller alle ubrugte billeder.

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig e-mail adresse

en: Invalid file type
da_DK: Ugyldig filtype

en: Isolate all images
da_DK: Isolere alle billeder

en: Isolate selected images
da_DK: Isolere valgte billeder

en: Isolated Media
da_DK: Isolerede medier

en: Isolating images...
da_DK: Isolering af billeder...

en: It is recommended to choose PDO option if pdo_mysql extension is installed on your server, which lets you backup and restore your site faster.
da_DK: Det anbefales at vælge BOB-indstilling, hvis pdo_mysql udvidelse er installeret på din server, hvilket giver dig mulighed for at sikkerhedskopiere og gendanne dit websted hurtigere.

en: Junk Size:
da_DK: Størrelse på junk-filer:

en: Keep permalink when transferring website
da_DK: Behold permalink, når du overføre et websted

en: Keep staging sites when deleting the plugin
da_DK: Behold staging websteder efter plugin'et er slettet

en: Keep storing the backups in localhost after uploading to remote storage
da_DK: Fortsæt med at gemme sikkerhedskopierne i localhost efter upload til fjernlager

en: Key
da_DK: Nøgle

en: Last Backup:
da_DK: Seneste sikkerhedskopi:

en: Last Modified
da_DK: Sidst ændret

en: Last page
da_DK: Sidste side

en: Learn more
da_DK: Lær mere

en: Like the plugin? A
da_DK: Kan du lide plugin'et? A

en: Local Storage Directory:
da_DK: Lokal lagermappe:

en: Local storage directory:
da_DK: Lokal lagermappe:

en: Log File Name
da_DK: Logfil navn

en: Log File Name
da_DK: Logfil navn

en: Log Type
da_DK: Log-type

en: Logs
da_DK: Logfiler

en: Logs Size:
da_DK: Størrelse på logfiler:

en: Manual
da_DK: Manuel

en: Max File Size
da_DK: Maks. filstørrelse

en: Maximum rows of data to be processed per request for restoration
da_DK: Maksimum rækker af data, der skal behandles pr. anmodning om gendannelse

en: Maximum rows of data to be processed per request.
da_DK: Maksimum rækker af data, der skal behandles pr. anmodning.

en: Maximum size of sql file to be imported per request for restoration
da_DK: Maksimal størrelse på sql-fil, der skal importeres pr. anmodning om gendannelse

en: Maximum size of the files copied to a staging site. All files larger than this value will be ignored. If you set the value of 0 MB, all files will be copied to a staging site.
da_DK: Maksimal størrelse på de filer, der kopieres til et staging websted. Alle filer, der er større end denne værdi, ignoreres. Hvis du indstiller værdien på 0 MB, kopieres alle filer til staging webstedet.

en: Maybe Later
da_DK: Måske senere

en: Media Cleaner Settings
da_DK: Media Cleaner indstillinger

en: Media Files Quantity Processed Per Request
da_DK: Antal mediefiler, der behandles pr. anmodning

en: Media Files Size
da_DK: Størrelse på mediefiler

en: Media path:
da_DK: Sti til medie filer:

en: Merge all the backup files into single package when a backup completes. This will save great disk spaces, though takes longer time. We recommended you check the option especially on sites with insufficient server resources.
da_DK: Sammenflet alle sikkerhedskopifilerne til en enkelt pakke, når en sikkerhedskopi er færdig. Dette sparer store diskpladser, men tager længere tid. Vi anbefaler, at du tjekker indstillingen, især på websteder med utilstrækkelige server ressourcer.

en: Method 1.
da_DK: Metode 1.

en: Method 2.
da_DK: Metode 2.

en: Migrate WordPress
da_DK: Overfør WordPress

en: Migration is complete and htaccess file is replaced. In order to successfully complete the migration, you'd better reinstall 301 redirect plugin, firewall and security plugin, and caching plugin if they exist.
da_DK: Overførelsen er fuldført, og htaccess-filen er erstattet. For at fuldføre overførelsen korrekt, må du hellere geninstallere 301 omdirigeringsplugin, firewall og sikkerhedsplugin og caching-plugin, hvis de findes.

en: Missed schedule
da_DK: Misset tidsplan

en: Monthly
da_DK: Månedligt

en: More post types coming soon...
da_DK: Flere indlægstyper kommer snart...

en: Mulitsite Support
da_DK: Multisite understøttelse

en: My web hosting provider is:
da_DK: Min webhosting udbyder er:

en: Name your folder, this folder must be writable for creating backup files.
da_DK: Navngiv din mappe, denne mappe skal der kunne skrives til for at oprette sikkerhedskopi-filerne.

en: Network Connection:
da_DK: Netværksforbindelse:

en: Never
da_DK: Aldrig

en: Next Backup:
da_DK: Næste sikkerhedskopi:

en: Next Step
da_DK: Næste trin

en: Next page
da_DK: Næste side

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Note: The files you want to upload must be a backup created by WPvivid backup plugin. Make sure that uploading every part of a backup to the directory if the backup is split into many parts
da_DK: Bemærk: De filer, du vil uploade, skal være en sikkerhedskopi oprettet af WPvivid sikkerhedskopi plugin'et. Sørg for at uploade alle dele af en sikkerhedskopi til biblioteket, hvis sikkerhedskopien er opdelt i mange dele

en: Number of DB rows, that are copied within one ajax query. The higher value makes the database copy process faster. 
                    Please try a high value to find out the highest possible value. If you encounter timeout errors, try lower values until no 
                    more errors occur.
da_DK: Antal af DB-rækker, der kopieres inden for en ajax-forespørgsel. Den højere værdi gør databasekopieringsprocessen hurtigere. 
                    Prøv en høj værdi for at finde ud af den højest mulige værdi. Hvis du støder på timeoutfejl, kan du prøve lavere værdier indtil 
                    der ikke opstår flere fejl.

en: Number of DB rows, that are processed within one ajax query. The higher value makes the DB replacement process faster. 
                    If timeout erros occur, decrease the value because this process consumes a lot of memory.
da_DK: Antal DB-rækker, der behandles inden for en ajax-forespørgsel. Den højere værdi gør DB-udskiftningsprocessen hurtigere. 
                    Hvis timeoutfejl opstår, skal du reducere værdien, fordi denne proces bruger meget hukommelse.

en: Number of files to copy that will be copied within one ajax request. The higher value makes the file copy process faster. 
                    Please try a high value to find out the highest possible value. If you encounter timeout errors, try lower values until no more errors occur.
da_DK: Antal filer, der skal kopieres, og som kopieres inden for en ajax-anmodning. Den højere værdi gør fil kopieringsprocessen hurtigere. 
                    Prøv en høj værdi for at finde ud af den højest mulige værdi. Hvis du støder på timeoutfejl, kan du prøve lavere værdier, indtil der ikke opstår flere fejl.

en: Once checked, all this sites backups sent to a remote storage destination will be uploaded to this storage by default.
da_DK: Hvis markeret, uploades alle sikkerhedskopier af disse websteder, der sendes til en fjernlagringsdestination, som standard til dette lager.

en: Only Database
da_DK: Kun database

en: Only letters (except for wpvivid) and numbers are allowed.
da_DK: Kun bogstaver (undtagen wpvivid) og tal er tilladt.

en: Only send an email notification when a backup fails
da_DK: Send kun en e-mail besked, når en sikkerhedskopi mislykkes

en: Out of date backups have been removed.
da_DK: Forældede sikkerhedskopier er blevet fjernet.

en: Overwrite existing pages
da_DK: Overskriv eksisterende sider

en: PHP Memory Limit for backup
da_DK: PHP Memory Limit grænse til sikkerhedskopiering

en: PHP Memory Limit for restoration
da_DK: PHP Memory Limit grænse til gendannelse

en: PHP Script Execution Timeout
da_DK: PHP Script Execution timeout

en: PHP script execution timeout for backup
da_DK: Timeout for udførelse af PHP-script til sikkerhedskopiering

en: PHP script execution timeout for restore
da_DK: Timeout for udførelse af PHP-script til gendannelse

en: Page
da_DK: Side

en: Path
da_DK: Sti

en: PclZip is a much slower but more stable zip method that is included in every WordPress install. WPvivid will automatically switch to PclZip if the ZIP extension is not installed within your PHP.
da_DK: PclZip er en meget langsommere, men mere stabil zip-metode, der er inkluderet i hver WordPress-installation. WPvivid skifter automatisk til PclZip, hvis ZIP-udvidelsen ikke er installeret i din PHP.

en: Please choose one storage to save your backups (remote storage)
da_DK: Vælg et opbevaringslager for at gemme dine sikkerhedskopier (fjernlagring)

en: Please describe your problem here.
da_DK: Beskriv dit problem her.

en: Please do not close the page or switch to other pages when a restore task is running, as it could trigger some unexpected errors.
da_DK: Luk ikke siden eller skift til andre sider, når en gendannelsesopgave kører, da det kan udløse nogle uventede fejl.

en: Please don't refresh the page while running a scan.
da_DK: Opdater ikke siden, mens du kører en scanning.

en: Please enter a valid email address.
da_DK: Indtast venligst en gyldig e-mail adresse.

en: Please paste the key below.
da_DK: Indsæt venligst nøglen nedenfor.

en: Please select an existing author to start importing.
da_DK: Vælg en eksisterende forfatter for at begynde at importere.

en: Please select at least one item.
da_DK: Vælg mindst ét element.

en: Post
da_DK: Indlæg

en: Post Type
da_DK: Indlægs type

en: Post Types
da_DK: Indholdstyper

en: Posts Quantity Processed Per Request
da_DK: Antal indlæg, der behandles pr. anmodning

en: Prefix
da_DK: Præfiks

en: Prepare to Download
da_DK: Forbereder download

en: Prepare to download the backup
da_DK: Forbereder download af sikkerhedskopien

en: Previous page
da_DK: Forrige side

en: Pro feature: Add another email address to get report
da_DK: Pro-funktion: Tilføj endnu en e-mail adresse som skal modtage en rapport

en: Pro feature: Change the FTP default port number
da_DK: Pro-funktion: Skift FTP-standard port-nummeret

en: Pro feature: Create a directory for storing the backups of the site
da_DK: Pro-funktion: Opret en mappe til lagring af sikkerhedskopier af webstedet

en: Pro feature: Retain more backups
da_DK: Pro-funktion: Bevar flere sikkerhedskopier

en: Pro feature: learn more
da_DK: Pro-funktion: Få mere at vide

en: Progress:
da_DK: Fremskridt:

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Rate Us
da_DK: Bedøm os

en: Read
da_DK: Læs

en: Reading the log failed. Please try again.
da_DK: Læsning af logfilen mislykkedes. Prøv igen.

en: Ready to backup. Progress: 0%, running time: 0second.
da_DK: Klar til sikkerhedskopiering. Fremskridt: 0%, kørselstid: 0 sekund.

en: Ready to export. Progress: 0%, running time: 0second.
da_DK: Klar til eksport. Fremskridt: 0%, tid: 0 sekund.

en: Remote Storage
da_DK: Fjernlager

en: Remote Storage Alias
da_DK: Fjernlager alias

en: Remote Storage Directory:
da_DK: Fjernlager-bibliotek:

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove out-of-date backups
da_DK: Fjern forældede sikkerhedskopier

en: Remove the remote storage
da_DK: Fjern fjernlageret

en: Reset Filters
da_DK: Nulstil filtre

en: Restore
da_DK: Genskab

en: Restore Database Snapshots
da_DK: Gendan øjebliksbillede af database

en: Restore Your Site from a Backup
da_DK: Gendan dit websted fra en sikkerhedskopi

en: Restore all images
da_DK: Gendan alle billeder

en: Restore backup from:
da_DK: Gendan sikkerhedskopi fra:

en: Restore completed successfully.
da_DK: Gendannelse afsluttet med succes.

en: Restore failed.
da_DK: Gendannelse mislykkedes.

en: Restore function will replace the current site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories with the existing equivalents in the selected backup.
da_DK: Gendannelsesfunktionen erstatter det aktuelle websteds temaer, plugins, uploads, database og/eller andre indholdsmapper med de eksisterende ækvivalenter i den valgte sikkerhedskopi.

en: Restore selected images
da_DK: Gendan valgte billeder

en: Restoring images...
da_DK: Gendannelse af billeder...

en: Retrieve the backup to localhost
da_DK: Hent sikkerhedskopien til din localhost

en: Retrieving the backup information failed while showing log. Please try again later.
da_DK: Hentning af oplysningerne om sikkerhedskopien mislykkedes mens filloggen vises. Prøv igen senere.

en: Retrieving the backup(s) information failed while deleting the selected backup(s). Please try again later.
da_DK: Hentning af sikkerhedskopieringsoplysningerne mislykkedes under sletning af den eller de valgte sikkerhedskopier. Prøv igen senere.

en: Retriving (remote storage to web server)
da_DK: Henter (fjernlager til webserver)

en: Retrying
da_DK: Prøver igen

en: Roles & Capabilities
da_DK: Roller og egenskaber

en: Sample:
da_DK: Prøve:

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Backups to Local
da_DK: Gem sikkerhedskopier til din computer

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save backups on localhost (web server)
da_DK: Gem sikkerhedskopier på localhost (webserver)

en: Scan Media
da_DK: Scan medier

en: Scan Uploaded Exports
da_DK: Scan uploadede eksport-filer

en: Scan uploaded backup or received backup
da_DK: Scan uploadet sikkerhedskopier eller modtagende sikkerhedskopier

en: Scanned:
da_DK: Scannet:

en: Schedule
da_DK: Tidsplan

en: Schedule Settings
da_DK: Planlæg Indstillinger

en: Schedule Status:
da_DK: Tidsplan status:

en: Scheduled
da_DK: Planlagt

en: Search
da_DK: Søg

en: Seconds
da_DK: Sekunder

en: See Plans
da_DK: Se planer

en: Select Files
da_DK: Vælg filer

en: Select an existing author:
da_DK: Vælg en eksisterende forfatter:

en: Select bulk action
da_DK: Vælg massehandling

en: Send Backup to Remote Storage:
da_DK: Send sikkerhedskopi til fjernlager:

en: Send Debug Information to Us
da_DK: Send fejlfindings oplysninger til os

en: Send backups to remote storage (You can choose whether to keep the backup in localhost after it is uploaded to cloud storage in Settings.)
da_DK: Send sikkerhedskopier til fjernlager (Du kan vælge, om du vil beholde sikkerhedskopien i localhost, når den er uploadet til skylager i Indstillinger.)

en: Send succeeded.
da_DK: Afsendelse lykkedes.

en: Server Address
da_DK: Server adresse

en: Server Time:
da_DK: Server tid:

en: Server-side encryption.
da_DK: Server-side kryptering.

en: Set as the default remote storage.
da_DK: Indstil som standard fjernlager.

en: Set how many media files to process per request. The value should be set depending on your server performance and the recommended value is 100.
da_DK: Angiv, hvor mange mediefiler der skal behandles pr. anmodning. Værdien skal indstilles afhængigt af serverens ydeevne, og den anbefalede værdi er 100.

en: Set how many posts to process per request. The value should be set depending on your server performance and the recommended value is 20.
da_DK: Angiv, hvor mange indlæg der skal behandles pr. anmodning. Værdien skal indstilles afhængigt af serverens ydeevne, og den anbefalede værdi er 20.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Show Pages
da_DK: Vis sider

en: Show Posts
da_DK: Vis indlæg

en: Show WPvivid backup plugin on top admin bar
da_DK: Vis WPvivid sikkerhedskopi-plugin øverste i admin panelet

en: Size
da_DK: Størrelse

en: Small Business
da_DK: Små virksomheder

en: Some web hosting providers limit large zip files (e.g. 200MB), and therefore splitting your backup into many parts is an ideal way to avoid hitting the limitation if you are running a big website.  Please try to adjust the value if you are encountering backup errors. When you set a value of 0MB, backups will be split every 4GB.
da_DK: Nogle webhosting-udbydere begrænser store zip-filer (f.eks. 200 MB), og derfor er opdeling af din sikkerhedskopi i mange dele en ideel måde at undgå at ramme begrænsningen, hvis du kører et stort websted.  Prøv at justere værdien, hvis du støder på fejl i sikkerhedskopieringen. Hvis du bruger en værdi på 0 MB, opdeles sikkerhedskopierne i filer af 4GB.

en: Some web hosting providers limit large zip files (e.g. 200MB), and therefore splitting your backup into many parts is an ideal way to avoid hitting the limitation if you are running a big website. Please try to adjust the value if you are encountering backup errors. If you use a value of 0 MB, any backup files won't be split.
da_DK: Nogle webhostingudbydere begrænser store zip-filer (f.eks. 200 MB), og derfor er opdeling af din sikkerhedskopi i mange dele en ideel måde at undgå at ramme begrænsningen, hvis du kører et stort websted. Prøv at justere værdien, hvis du støder på sikkerhedskopieringsfejl. Hvis du bruger en værdi på 0 MB, opdeles eventuelle sikkerhedskopifiler ikke.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
da_DK: Beklager, denne filtype er ikke tilladt af sikkerhedsmæssige årsager.

en: Space Name(e.g. test)
da_DK: Space navn (f.eks. test)

en: Specify the number of files to be extracted per request. The lower the number is, the slower the restoration, but the lower the chance of a timeout error or restore failure.
da_DK: Angiv antallet af filer, der skal udpakkes pr. anmodning. Jo lavere tallet er, jo langsommere er gendannelsen, men jo lavere er chancen for en timeoutfejl eller gendannelsesfejl.

en: Speed:
da_DK: Hastighed:

en: Split a sql file every this size
da_DK: Opdel en sql-fil i hver denne størrelse

en: Staging Logs
da_DK: Staging logfiler

en: Staging Memory Limit
da_DK: Staging Hukommelsesgrænse

en: Staging Settings
da_DK: Staging indstillinger

en: Step One: In the backup list, click the 'Restore' button on the backup you want to restore. This will bring up the restore tab
da_DK: Trin et: På listen over sikkerhedskopier, skal du klikke på knappen 'Gendan' på den sikkerhedskopi, du vil gendanne. Dette åbner gendannelsesfanen

en: Step Three: Click 'Restore' button
da_DK: Trin tre: Klik på 'Gendan' knappen

en: Step Two: Choose an option to complete restore, if any
da_DK: Trin to: Vælg en mulighed for at fuldføre gendannelse, hvis nogen

en: Storage
da_DK: Diskplads

en: Storage Edit
da_DK: Rediger opbevaringslager

en: Storage Provider
da_DK: Udbyder af opbevaringslager

en: Storage class: Standard (infrequent access).
da_DK: Opbevaringsklasse: Standard (infrequent acces).

en: Storages
da_DK: Portallagre

en: Subsite Description
da_DK: Beskrivelse af underordnet websted

en: Subsite Tables/Folders
da_DK: Tabeller/mapper på underordnede websted

en: Subsite Title
da_DK: Websteds titel på underordnede websted

en: Subsite URL
da_DK: URL-adresse til underordnet websted

en: Task time out.
da_DK: Timeout for opgaven.

en: Task timed out.
da_DK: Opgaven fik timeout.

en: Test Email
da_DK: Test e-mail

en: Test and Add
da_DK: Test og tilføj

en: The action is irreversible! It will remove all backups are out-of-date (including local web server and remote storage) if they exist.
da_DK: Handlingen kan ikke fortrydes! Dette fjerner alle sikkerhedskopier, der er forældede (inklusive lokal webserver og fjernlagring), hvis de findes.

en: The backup is not responding for a while, do you want to force cancel it?
da_DK: Sikkerhedskopien reagerer ikke i et stykke tid, vil du tvinge den til at annullere?

en: The backup is stored on the remote storage, click on the button to download it to localhost.
da_DK: Sikkerhedskopien er gemt på fjernlageret, klik på knappen for at downloade den til din localhost.

en: The backup will be canceled after backing up the current chunk ends.
da_DK: Sikkerhedskopien annulleres efter sikkerhedskopiering af den aktuelle del slutter.

en: The export task is not responding.
da_DK: Eksportopgaven svarer ikke.

en: The feature can help you transfer a Wordpress site to a new domain(site). It would be a convenient way to migrate your WP site from dev environment to live server or from old server to the new.
da_DK: Funktionen kan hjælpe dig med at overføre et WordPress-websted til et nyt domæne (websted). Det ville være en bekvem måde at overføre dit WP-websted fra et udvikler-miljø til en live server eller fra gammel server til den nye.

en: The importing file info
da_DK: Oplysninger om importeret filer

en: The key has expired.
da_DK: Nøglen er udløbet.

en: The key is invalid.
da_DK: Nøglen er ugyldig.

en: The key will expire in
da_DK: Nøglen udløber om

en: The last backup message not found.
da_DK: Den seneste sikkerhedskopi-meddelelse blev ikke fundet.

en: The local storage path is required.
da_DK: Sti til det lokale lager er påkrævet.

en: The log not found.
da_DK: Logfilen blev ikke fundet.

en: The number of files compressed to the backup zip each time
da_DK: Antallet af filer der komprimeret til sikkerhedskopi-zip hver gang

en: The pdo_mysql extension is not detected. Please install the extension first or choose wpdb option for Database connection method.
da_DK: Den pdo_mysql udvidelse registreres ikke. Installer udvidelsen først, eller vælg wpdb-indstilling til database forbindelses metode.

en: The restore file not found. Please verify the file exists.
da_DK: Gendannelsesfilen blev ikke fundet. Kontroller, at filen findes.

en: The selected file is not the setting file for WPvivid. Please upload the right file.
da_DK: Den valgte fil er ikke indstillingsfilen for WPvivid. Upload venligst den rigtige fil.

en: The selected item(s) will be permanently deleted. Are you sure you want to continue?
da_DK: Den eller de valgte elementer slettes permanent. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: The selected junk files have been deleted.
da_DK: De valgte uønskede filer er blevet slettet.

en: The settings are only for manual backup, which won't affect schedule settings.
da_DK: Indstillingerne er kun til manuel sikkerhedskopiering, hvilket ikke påvirker tidsplanindstillingerne.

en: The simplexml extension is not detected. Please install the extension first.
da_DK: Simplexml-udvidelsen registreres ikke. Installer udvidelsen først.

en: The smaller it is, the slower the restoration will be, but the lower the chance of a timeout error.
da_DK: Jo mindre det er, jo langsommere vil genskabelsen være, men jo lavere er chancen for en timeout-fejl.

en: The time-out is not your server PHP time-out. With the execution time exhausted, our plugin will shut down the progress of 
                    creating a staging site. If the progress  encounters a time-out, that means you have a medium or large sized website. Please try to 
                    scale the value bigger.
da_DK: Timeout er ikke din server PHP timeout. Når udførelsestiden er opbrugt, lukker vores plugin fremskridtene med 
                    oprettelse af et staging websted. Hvis fremskridtene støder på en timeout, betyder det, at du har et medium eller stort websted. Prøv at 
                    skalere værdien større.

en: The time-out is not your server PHP time-out. With the execution time exhausted, our plugin will shut the process of backup down. If the progress of backup encounters a time-out, that means you have a medium or large sized website, please try to scale the value bigger.
da_DK: Timeout er ikke din server PHP timeout. Når udførelsestiden er opbrugt, lukker vores plugin processen med sikkerhedskopiering ned. Hvis status for sikkerhedskopiering støder på en timeout, betyder det, at du har et medium eller stort websted og du skal prøve at angive en større værdi.

en: The time-out is not your server PHP time-out. With the execution time exhausted, our plugin will shut the process of restore down. If the progress of restore encounters a time-out, that means you have a medium or large sized website, please try to scale the value bigger.
da_DK: Timeout er ikke din server PHP timeout. Når udførelsestiden er opbrugt, lukker vores plugin gendannelsesprocessen ned. Hvis gendannelsesforløbet støder på en timeout, betyder det, at du har et medium eller stort websted og du skal prøve at angive en større værdi.

en: The value of 'Chunk Size' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Styk størrelse' skal udfyldes.

en: The value of 'Compress file every' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Komprimer fil hvert' skal udfyldes.

en: The value of 'DB Copy Count' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'DB kopi antal' kan ikke være tom.

en: The value of 'DB Replace Count' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'DB erstat antal' kan ikke være tom.

en: The value of 'Delay Between Requests' can't be empty.
da_DK: Værdien af "Forsinkelse mellem anmodninger" skal udfyldes.

en: The value of 'Exclude files which are larger than' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Ekskluder filer, der er større end' skal udfyldes.

en: The value of 'File Copy Count' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Fil kopi antal' kan ikke være tom.

en: The value of 'Max File Size' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Maks. filstørrelse' skal udfyldes.

en: The value of 'Maximum rows of data to be processed per request for restoration' can't be empty.
da_DK: Værdien af "Maksimum rækker med data, der skal behandles pr. anmodning om gendannelse" må ikke være tom.

en: The value of 'Maximum size of sql file to be imported per request for restoration' can't be empty.
da_DK: Værdien af "Maksimal størrelse på sql-fil, der skal importeres pr. anmodning om gendannelse" må ikke være tom.

en: The value of 'Media Files Quantity Processed Per Request' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Antal medie filer, der er behandlet pr. anmodning' skal udfyldes.

en: The value of 'PHP Scripts Execution Timeout' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'PHP Scripts udførsels timeout' skal udfyldes.

en: The value of 'PHP memory limit for backup' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'PHP-hukommelsesgrænse for sikkerhedskopiering' skal udfyldes.

en: The value of 'PHP memory limit for restoration' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'PHP-hukommelsesgrænse til gendannelse' skal udfyldes.

en: The value of 'PHP scripts execution timeout for backup' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'PHP-scripts udførelsestimeout for sikkerhedskopiering' skal udfyldes.

en: The value of 'PHP scripts execution timeout for restore' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'PHP-scripts udførelsestimeout for gendannelse' skal udfyldes.

en: The value of 'Posts Quantity Processed Per Request' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Antal indlæg, der er behandlet pr. anmodning' skal udfyldes.

en: The value of 'Split a sql file every this size' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Opdel en sql-fil i alle disse størrelser' må ikke være tom.

en: The value of 'Staging Memory Limit' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Staging-hukommelsesgrænse' skal udfyldes.

en: The value of 'The number of files compressed to the backup zip each time' can't be empty.
da_DK: Værdien af 'Antallet af filer, der komprimeres til sikkerhedskopi-zip'en hver gang', må ikke være tom.

en: There are two ways available to send us the debug information. The first one is recommended.
da_DK: Der er to måder at sende os fejlfindingsoplysningerne på. Den første anbefales.

en: There is no default remote storage configured. Please set it up first.
da_DK: Der er ikke konfigureret noget standard fjernlager. Angiv et først.

en: There was an error when reading this WXR file
da_DK: Der opstod en fejl ved læsning denne WXR fil

en: This backup can only be deleted manually
da_DK: Denne sikkerhedskopi kan kun slettes manuelt

en: This backup is locked, are you sure to remove it? This backup will be deleted permanently from your hosting (localhost) and remote storages.
da_DK: Denne sikkerhedskopi er låst, så er du sikker på at du vil fjerne den? Denne sikkerhedskopi slettes permanent fra din hosting (localhost) og fjernlagre.

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
da_DK: Dette synes ikke at være en WXR fil, mangler/ugyldigt WXR versionsnummer

en: This request might delete the backup being downloaded, are you sure you want to continue?
da_DK: Denne anmodning kan slette den sikkerhedskopi, der downloades, er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: This request will delete the backup being downloaded, are you sure you want to continue?
da_DK: Denne anmodning sletter den sikkerhedskopi, der downloades, er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: This tab displays the isolated images and their locations. You can choose to restore or delete specific isolated images.
da_DK: Denne fane viser de isolerede billeder og deres placering. Du kan vælge at gendanne eller slette specifikke isolerede billeder.

en: This will contain all of your posts, pages, comments, terms and images (original images, featured images and thumbnails).
da_DK: Dette vil indeholde alle dine indlæg, sider, kommentarer, termologier og billeder (originale billeder, fremhævede billeder og miniaturebilleder).

en: Thumbnail
da_DK: Miniaturebillede

en: Time
da_DK: Tid

en: Tip:
da_DK: Tips:

en: Tips: Click the button below to scan all uploaded or received backups in directory
da_DK: Tips: Klik på knappen nedenfor for at scanne alle uploadede eller modtagne sikkerhedskopier i biblioteket

en: Tips: For security reason, please choose an appropriate expiration time for the key.
da_DK: Tips: Af sikkerhedsmæssige årsager skal du vælge en passende udløbstid for nøglen.

en: To add Dropbox, please get Dropbox authentication first. Once authenticated, you will be redirected to this page, then you can add storage information and save it
da_DK: Hvis du vil tilføje Dropbox, skal du først få en Dropbox-godkendelse. Når du er godkendt, bliver du omdirigeret til denne side, så kan du tilføje lageroplysninger og gemme dem

en: To add Dropbox, please get Dropbox authentication first. Once authenticated, you will be redirected to this page, then you can add storage information and save it.
da_DK: Hvis du vil tilføje Dropbox, skal du først få en Dropbox-godkendelse. Når du er godkendt, bliver du omdirigeret til denne side, så kan du tilføje lageroplysninger og gemme dem.

en: To add Google Drive, please get Google authentication first. Once authenticated, you will be redirected to this page, then you can add storage information and save it
da_DK: For at tilføje Google Drev skal du først få en Google-godkendelse. Når du er godkendt, bliver du omdirigeret til denne side, så kan du tilføje lageroplysninger og gemme dem

en: To add OneDrive, please get Microsoft authentication first. Once authenticated, you will be redirected to this page, then you can add storage information and save it
da_DK: For at tilføje OneDrive skal du først få en Microsoft-godkendelse. Når du er godkendt, bliver du omdirigeret til denne side, så kan du tilføje lageroplysninger og gemme dem

en: To properly display the imported content, please make sure that the importing and exporting sites have the same environment, for example, same theme or pages built with the same page builder.
da_DK: Hvis du vil have vist det importerede indhold korrekt, skal du sørge for, at import- og eksport webstederne har det samme miljø, f.eks. samme tema eller sider, der er bygget med den samme sidebygger.

en: Too many resumption attempts.
da_DK: For mange forsøg på gentagelse.

en: Total Folders:
da_DK: Mapper i alt:

en: Total Posts:
da_DK: Indlæg i alt:

en: Total Size:
da_DK: Samlet størrelse:

en: Transfer succeeded. Please scan the backup list on the destination site to display the backup, then restore the backup.
da_DK: Overførslen lykkedes. Scan venligst listen over sikkerhedskopier på destinationswebstedet for at få vist sikkerhedskopien, og gendan derefter sikkerhedskopien.

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Troubleshooting page
da_DK: Fejlfindings side

en: Try our AVIF and WebP conversion tool, it's free
da_DK: Prøv vores værktøj til konvertering af AVIF og WebP, det er gratis

en: Try to select fewer items when you are facing a shortage of server resources (typically presented as a timeout error).
da_DK: Prøv at vælge færre elementer, når du står over for mangel på serverressourcer (typisk præsenteret som en timeout-fejl).

en: Ultimate
da_DK: Ultimative

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
da_DK: Mappen kunne ikke oprettes %s. Er dens overordnede mappe skrivbar på serveren?

en: Unable to delete the locked backup. Please unlock it first and try again.
da_DK: Kan ikke slette den låste sikkerhedskopi. Lås den først op, og prøv igen.

en: Unable to open the log file.
da_DK: Kan ikke åbne logfilen.

en: Unable to send email. Please check the configuration of email server.
da_DK: Kunne ikke sende e-mail. Kontroller venligst konfigurationen af e-mail server.

en: Uncheck the option to use FTP active mode when transferring files. Make sure the FTP server you are configuring supports the active FTP mode.
da_DK: Fjern markeringen af muligheden for at bruge FTP-aktiv tilstand, når du overfører filer. Sørg for, at den FTP-server, du konfigurerer, understøtter den aktive FTP-tilstand.

en: Uncheck this to enable FTP active mode.
da_DK: Fjern markeringen af dette for at aktivere FTP-aktiv tilstand.

en: Unlimited domains
da_DK: Ubegrænset domæner

en: Unpublished
da_DK: Ikke udgivet

en: Up to 10 domains
da_DK: Op til 10 domæner

en: Up to 50 domains
da_DK: Op til 50 domæner

en: Upload and Import
da_DK: Upload og importér

en: Uploaded Backup:
da_DK: Uploadet sikkerhedskopi:

en: Uploaded:
da_DK: Uploadet:

[ctx: Uploader: Drop files here - or - Select Files]
en: or
da_DK: eller

en: User Name
da_DK: Brugernavn

en: User Password
da_DK: Bruger adgangskode

en: User's email address is required.
da_DK: Brugerens e-mail adresse er påkrævet.

en: Using the option will ignore the file larger than the certain size in MB when backing up, '0' (zero) means unlimited.
da_DK: Ved brug af indstillingen ignoreres filen, der er større end den bestemte størrelse i MB, når du sikkerhedskopierer, '0' (nul) betyder ubegrænset.

en: VPS hosting
da_DK: VPS-hosting

en: WPDB option has a better compatibility, but the speed of backup and restore is slower.
da_DK: WPDB-indstillingen har en bedre kompatibilitet, men hastigheden på sikkerhedskopiering og gendannelse er langsommere.

en: WPvivid Backup Settings
da_DK: WPvivid Sikkerhedskopi indstillinger

en: WPvivid support email:
da_DK: WPvivid support e-mail:

en: Warning:
da_DK: Advarsel:

en: Warning: An alias for remote storage is required.
da_DK: Advarsel: Der kræves et alias for fjernlager.

en: Warning: Root directory is forbidden to set to '/'.
da_DK: Advarsel: Rodmappen er forbudt at angive som '/'.

en: Warning: The alias already exists in storage list.
da_DK: Advarsel: Aliasset findes allerede på lagerlisten.

en: Warning: There is no default remote storage available for the scheduled backups, please set up it first.
da_DK: Advarsel: Der er ingen standard fjernlagring tilgængelig for de planlagte sikkerhedskopier, så du skal først konfigurere den.

en: We detected that there is already a running backup task. Please wait until it completes then try again.
da_DK: Vi opdagede, at der allerede er en kørende sikkerhedskopi-opgave. Vent, indtil det er færdigt, og prøv derefter igen.

en: Web Server Directory:
da_DK: Webserver-bibliotek:

en: Web-server disk space in use by WPvivid
da_DK: Webserver diskplads i brug af WPvivid

en: Website Info Key
da_DK: Websted-info nøgle

en: Website Info Value
da_DK: Websted-info værdi

en: Weekly
da_DK: Ugentlig

en: When checked, this option allows you to keep the current permalink structure when you create a staging site or push a staging site to live.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, kan du beholde den aktuelle permalink struktur, når du opretter et staging websted eller sætter et staging websted til live websted.

en: When taking a backup, the plugin will compress this number of files to the backup zip each time. The default value is 500. The lower the value, the longer time the backup will take, but the higher the backup success rate. If you encounter a backup timeout issue, try to decrease this value.
da_DK: Når du tager en sikkerhedskopi, vil plugin'et komprimere dette antal filer til backup-zip hver gang. Standardværdien er 500. Jo lavere værdien er, jo længere tid tager sikkerhedskopieringen, men jo højere er succesraten for backup. Hvis du støder på et backup-timeoutproblem, så prøv at reducere denne værdi.

en: When the option is checked, anyone will be able to visit the staging site without the need to login. Uncheck it to request a login to visit the staging site.
da_DK: Når indstillingen er markeret, vil alle være i stand til at besøge staging webstedet uden at skulle logge ind. Fjern markeringen af det for at anmode om et login for at besøge staging webstedet.

en: With this option checked, Pages/posts already existing will be overwritten with the updated ones in an import.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, overskrives sider/indlæg, der allerede findes, med de opdaterede i en import.

en: With this option checked, all staging sites you have created will be retained when the plugin is deleted, just in case you still need them later. The sites will show up again after the plugin is reinstalled.
da_DK: Når denne mulighed er markeret, bevares alle staging websteder, du har oprettet, når plugin'et slettes, hvis du stadig har brug for dem senere. Webstederne vises igen, når plugin'et geninstalleres.

en: With this option checked, when the image is deleted, the corresponding image url in the database that is not used anywhere on your website will also be deleted.
da_DK: Når denne indstilling er markeret, slettes også den tilsvarende billed-url i databasen, der ikke bruges nogen steder på dit websted.

en: WordPress Files (Exclude Database)
da_DK: WordPress-filer (ekskluder database)

en: You can not use word 'wpvivid' to comment the post.
da_DK: Du kan ikke bruge ordet 'wpvivid' som bemærkning til posten.

en: You have authenticated the Dropbox account as your remote storage.
da_DK: Du har godkendt Dropbox-kontoen som dit fjernlager.

en: You have authenticated the Google Drive account as your remote storage.
da_DK: Du har godkendt Google Drev-kontoen som dit fjernlager.

en: You have authenticated the Microsoft OneDrive account as your remote storage.
da_DK: Du har godkendt Microsoft OneDrive-kontoen som dit fjernlager.

en: You have successfully added a remote storage.
da_DK: Du har tilføjet et fjernlager.

en: You have successfully changed your default remote storage.
da_DK: Du har ændret dit standard fjernlager korrekt.

en: Your email:
da_DK: Din e-mail:

en: ZipArchive has a better flexibility which provides a higher backup success rate and speed. WPvivid Backup Plugin uses ZipArchive method by default. Using this method requires the ZIP extension to be installed within your PHP.
da_DK: ZipArchive har en bedre fleksibilitet, som giver en højere sikkerhedskopi succesrate og hastighed. Det er også standard zip-metoden, som WPvivid Backup Pro bruger. Brug af denne metode kræver, at ZIP-udvidelsen installeres i din PHP.

en: backups retained
da_DK: sikkerhedskopier bevares

[ctx: column name]
en: Title
da_DK: Overskrift

en: e.g. if you choose a chunk size of 2MB, a 8MB file will use 4 chunks. Decreasing this value will break the ISP's transmission limit, for example:512KB
da_DK: f.eks. hvis du vælger en chunk-størrelse på 2MB, vil en 8MB-fil bruge 4 chunks. Reduktion af denne værdi vil bryde internetudbyderens transmissionsgrænse, for eksempel: 512KB

en: lsolated Folder Path:
da_DK: Sti til mappe for isolerede billeder:

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
da_DK: %1$s af %2$s

en: rename directory
da_DK: omdøb mappe

en: restore failed error unknown
da_DK: gendannelse mislykkedes på grund af ukendt fejl

en: review will motivate us a lot.
da_DK: en anmeldelse vil motivere os meget.

en: running time:
da_DK: kørselstid:

en: share hosting
da_DK: delt webhosting
