Plugins - SSL Insecure Content Fixer - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (70 entries)

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_X_FORWARDED_SCHEME (e.g. KeyCDN)
ru: HTTP_X_FORWARDED_SCHEME (например, KeyCDN)

[ctx: ignore external settings]
en: Only fix content pointing to this WordPress site
ru: Исправлять только содержимое, указывающее на этот сайт WordPress

[ctx: ignore external settings]
en: Select only if you wish to leave content pointing to external sites as http
ru: Выберите, если хотите, чтобы ссылки на содержимое внешних сайтов оставались, как http

[ctx: ignore external settings]
en: Ignore external sites
ru: Игнорировать внешние сайты

en: It looks like your server is behind Windows Azure ARR. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Похоже, что ваш сервер находится за  Windows Azure ARR. Рекомендуемая настройка для определения HTTPS - %s.

[ctx: fix level settings]
en: includes AJAX calls, which can cause compatibility and performance problems
ru: включает вызовы AJAX, которые могут вызвать проблемы с совместимостью и производительностью

[ctx: fix level settings]
en: The biggest potential to break things, but sometimes necessary
ru: Самая высокая возможность что-то поломать, но иногда необходимо

[ctx: fix level settings]
en: Capture All
ru: Захватить всё

[ctx: fix level settings]
en: excludes AJAX calls, to prevent some compatibility and performance problems
ru: исключает вызовы AJAX, которые могут вызвать проблемы с совместимостью и производительностью

[ctx: fix level settings]
en: Everything on the page, from the header to the footer:
ru: Всё на странице, от заголовка до подвала:

en: SSL Insecure Content Fixer requires <a target="_blank" rel="noopener" href="%1$s">PCRE</a> version %2$s or higher; your website has PCRE version %3$s
ru: SSL Insecure Content Fixer требует <a target="_blank" rel="noopener" href="%1$s">PCRE</a> версии %2$s или выше; у вас на сайте установлена PCRE версии %3$s

en: SSL Insecure Content Fixer requires these missing PHP extensions. Please contact your website host to have these extensions installed.
ru: SSL Insecure Content Fixer требует этих расширений PHP, но они отсутствуют. Обратитесь в техподдержку вашего хостинга, чтобы установить эти расширения.

en: It looks like your server is behind Amazon CloudFront, not configured to send HTTP_X_FORWARDED_PROTO. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Похоже, что ваш сайт использует Amazon CloudFront несконфигурированый на использование HTTP_X_FORWARDED_PROTO. Рекомендуется определение HTTPS методом %s.

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_CF_VISITOR (Cloudflare Flexible SSL); deprecated, since Cloudflare sends HTTP_X_FORWARDED_PROTO now
ru: HTTP_CF_VISITOR (Cloudflare Flexible SSL); устарело и не рекомандуется, так как CloudFlare сейчас отсылает заголовок HTTP_X_FORWARDED_PROTO

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO (Amazon CloudFront HTTPS cached content)
ru: HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO (Amazon CloudFront HTTPS кешированное содержимое)

note: Description of the plugin
en: Clean up WordPress website HTTPS insecure content
ru: Очистка небезопасного содержимого HTTPS на сайте WordPress

en: Your server environment shows this:
ru: Окружение сервера показывает:

en: If you know of a way to detect HTTPS on your server, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">tell me about it</a>.
ru: Если Вы знаете, как определить HTTPS на Вашем сервере, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">пожалуйста, сообщите мне об этом</a>.

en: Your server cannot detect HTTPS. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Ваш сервер не определяет HTTPS. Рекомендуется определение HTTPS методом %s.

en: It looks like your server uses Cloudflare Flexible SSL. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Похоже, что используется CloudFlare Flexible SSL. Рекомендуется определение HTTPS методом %s.

en: It looks like your server is behind a reverse proxy. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Похоже, что у Вас реверс-прокси. Рекомендуется определение HTTPS методом %s.

en: Your server can detect HTTPS normally. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ru: Ваш сервер нормально определяет HTTPS. Рекомендуется определение HTTPS методом %s.

en: Tests completed.
ru: Проверка завершена.

en: Running tests...
ru: Проверка...

en: This page checks to see whether WordPress can detect HTTPS.
ru: На этой странице можно проверить, как WordPress может определить HTTPS.

en: SSL Insecure Content Fixer tests
ru: Тест фильтра небезопасного содержимого SSL

en: SSL Insecure Content Fixer settings
ru: Настройки фильтра небезопасного содержимого SSL

en: These settings affect all sites on this network that have not been set individually.
ru: Эти настройки влияют на все сайты сети без отдельных настроек

note: translators: heading for multisite network admin settings
en: SSL Insecure Content Fixer multisite network settings
ru: Фильтр небезопасного содержимого SSL для мультисайта

[ctx: proxy settings]
en: unable to detect HTTPS
ru: невозможно определить HTTPS

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_X_FORWARDED_SSL (e.g. reverse proxy)
ru: HTTP_X_FORWARDED_SSL (например, реверс-прокси)

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_X_FORWARDED_PROTO (e.g. load balancer, reverse proxy, NginX)
ru: HTTP_X_FORWARDED_PROTO (например, балансировщики, реверс-прокси)

[ctx: proxy settings]
note: translators: standard WordPress function means no reverse proxy, just plain website access
en: standard WordPress function
ru: стандартная функция WordPress

[ctx: proxy settings]
en: Select how WordPress should detect that a page is loaded via HTTPS
ru: Выберите как WordPress будет определять, что страница загружена по HTTPS

[ctx: proxy settings]
en: HTTPS detection
ru: Определение HTTPS

[ctx: plugin fix settings]
en: WooCommerce  + Google Chrome HTTP_HTTPS bug (fixed in WooCommerce v2.3.13)
ru: WooCommerce  + Google Chrome HTTP_HTTPS ошибки (исправлены в WooCommerce v2.3.13)

[ctx: plugin fix settings]
en: Select only the fixes your website needs.
ru: Выберите только те исправления, которые нужны сайту

[ctx: plugin fix settings]
en: Fixes for specific plugins and themes
ru: Исправления для отдельных плагинов и тем

[ctx: fix level settings]
en: capture the whole page and fix scripts, stylesheets, and other resources
ru: захватить полную страницу, исправить скрипты, стили и другие ресурсы

[ctx: fix level settings]
en: Capture
ru: Режим захвата

[ctx: fix level settings]
en: resources in any widgets
ru: ресурсы в любом виджете

[ctx: fix level settings]
en: Everything that Content does, plus:
ru: Всё, что делает режим Содержимое, плюс:

[ctx: fix level settings]
en: Widgets
ru: Виджеты

[ctx: fix level settings]
en: resources in "Text" widgets
ru: ресурсы виджетов "Текст"

[ctx: fix level settings]
en: resources in the page content
ru: ресурсы в содержимом страницы

[ctx: fix level settings]
en: Everything that Simple does, plus:
ru: Всё, что делает Простой, плюс:

[ctx: fix level settings]
en: Content
ru: Содержимое

[ctx: fix level settings]
en: images loaded by the plugin Image Widget
ru: Изображения, загружаемые плагином Image Widget

[ctx: fix level settings]
en: data returned from <code>wp_upload_dir()</code> (e.g. for some CAPTCHA images)
ru: данные, возвращаемые <code>wp_upload_dir()</code> (например, некоторые CAPTCHA)

[ctx: fix level settings]
en: images and other media loaded by calling <code>wp_get_attachment_image()</code>, <code>wp_get_attachment_image_src()</code>, etc.
ru: Изображения и другие медиафайлы, загружаемые вызовом <code>wp_get_attachment_image()</code>, <code>wp_get_attachment_image_src()</code>, и т.д.

[ctx: fix level settings]
en: stylesheets registered using <code>wp_register_style()</code> or <code>wp_enqueue_style()</code>
ru: стили, зарегистрированные <code>wp_register_style()</code> или <code>wp_enqueue_style()</code>

[ctx: fix level settings]
en: scripts registered using <code>wp_register_script()</code> or <code>wp_enqueue_script()</code>
ru: скрипты, зарегистрированные <code>wp_register_script()</code> или <code>wp_enqueue_script()</code>

[ctx: fix level settings]
en: The fastest method with the least impact on website performance
ru: Самый быстрый метод с наименьшим воздействием на производительность сайта

[ctx: fix level settings]
en: Simple
ru: Простой

[ctx: fix level settings]
en: No insecure content will be fixed
ru: Небезопасное содержимое не исправляется

[ctx: fix level settings]
en: Off
ru: Выключено

en: Select the level of fixing. Try the Simple level first, it has the least impact on your website performance.
ru: Выбрать уровень исправления. Попробуйте сначала простой, он менее влияет на производительность сайта.

en: Fix insecure content
ru: Исправить небезопасное содержимое

[ctx: settings error]
en: HTTPS detection setting is invalid
ru: Определение HTTPS настроек неверно

[ctx: settings error]
en: Fix level is invalid
ru: Уровень исправления неверный

[ctx: proxy settings]
en: * detected as recommended setting
ru: * обнаружено, как рекомендуемая настройка

en: Multisite network settings updated.
ru: Настройки сети мультисайта обновлены.

[ctx: menu link]
en: SSL Insecure Content
ru: Небезопасный контент SSL

[ctx: plugin details links]
en: Donate
ru: Пожертвовать

[ctx: plugin details links]
en: Translate
ru: Перевести

[ctx: plugin details links]
en: Rating
ru: Рейтинг

[ctx: plugin details links]
en: Get help
ru: Получить помощь

[ctx: plugin details links]
en: Instructions
ru: Инструкции

[ctx: menu link]
en: SSL Tests
ru: Проверка SSL

[ctx: plugin details links]
en: Settings
ru: Настройки
