Plugins - SSL Insecure Content Fixer - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (65 entries)

en: SSL Insecure Content Fixer requires these missing PHP extensions. Please contact your website host to have these extensions installed.
ja_JP: SSL Insecure Content Fixer に必要な以下の PHP 拡張機能がありません。ウェブサイトのホスティング会社に、これらの拡張機能をインストールするよう依頼してください。

[ctx: fix level settings]
en: Everything on the page, from the header to the footer:
ja_JP: ヘッダーからフッターまで、ページ内のすべてに対して

[ctx: fix level settings]
en: excludes AJAX calls, to prevent some compatibility and performance problems
ja_JP: 互換性とパフォーマンスの問題を起こす可能性がある AJAX 呼び出しを除く

[ctx: fix level settings]
en: Capture All
ja_JP: すべてキャプチャ

[ctx: fix level settings]
en: The biggest potential to break things, but sometimes necessary
ja_JP: もっとも負荷が高くなりますが、必要な場合もあります

[ctx: fix level settings]
en: includes AJAX calls, which can cause compatibility and performance problems
ja_JP: 互換性とパフォーマンスの問題を起こす可能性がある AJAX 呼び出しも含める

en: SSL Insecure Content Fixer requires <a target="_blank" rel="noopener" href="%1$s">PCRE</a> version %2$s or higher; your website has PCRE version %3$s
ja_JP: SSL Insecure Content Fixer では <a target="_blank" rel="noopener" href="%1$s">PCRE</a> のバージョン %2$s 以上が必要ですが、このサイトの PCRE はバージョン %3$s です

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO (Amazon CloudFront HTTPS cached content)
ja_JP: HTTP_CLOUDFRONT_FORWARDED_PROTO (Amazon CloudFront HTTPS キャッシュ済みコンテンツ)

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_CF_VISITOR (Cloudflare Flexible SSL); deprecated, since Cloudflare sends HTTP_X_FORWARDED_PROTO now
ja_JP: HTTP_CF_VISITOR (Cloudflare Flexible SSL)、 Cloudflare が HTTP_X_FORWARDED_PROTO を送るようになったため非推奨

en: It looks like your server is behind Amazon CloudFront, not configured to send HTTP_X_FORWARDED_PROTO. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ja_JP: このサーバーは Amazon CloudFront の背後にあり、 HTTP_X_FORWARDED_PROTO を送信する設定になっていないようです。 HTTPS の検出方法のお勧めは「%s」です。

[ctx: plugin details links]
en: Settings
ja_JP: 設定

[ctx: menu link]
en: SSL Tests
ja_JP: SSL テスト

[ctx: plugin details links]
en: Rating
ja_JP: 評価

[ctx: plugin details links]
en: Translate
ja_JP: 翻訳

[ctx: plugin details links]
en: Donate
ja_JP: 寄付

en: Multisite network settings updated.
ja_JP: マルチサイトネットワーク設定を更新しました。

[ctx: fix level settings]
en: Widgets
ja_JP: ウィジェット

note: Author URI of the plugin
en: https://shop.webaware.com.au/
ja_JP: http://webaware.com.au/

[ctx: plugin details links]
en: Instructions
ja_JP: 説明

[ctx: plugin details links]
en: Get help
ja_JP: サポート

note: Description of the plugin
en: Clean up WordPress website HTTPS insecure content
ja_JP: WordPress のウェブサイトで HTTPS に対応していないコンテンツをなくします

[ctx: settings error]
en: Fix level is invalid
ja_JP: 修正レベルが無効です

[ctx: settings error]
en: HTTPS detection setting is invalid
ja_JP: HTTPS 検出方式の設定が無効です

en: Select the level of fixing. Try the Simple level first, it has the least impact on your website performance.
ja_JP: 修正レベルを選択して下さい。最初はシンプルを試してみてください。これがウェブサイトのパフォーマンスへの影響が最も軽微です。

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_X_FORWARDED_PROTO (e.g. load balancer, reverse proxy, NginX)
ja_JP: HTTP_X_FORWARDED_PROTO (ロードバランサー、リバースプロキシ、NginX など)

[ctx: proxy settings]
en: HTTP_X_FORWARDED_SSL (e.g. reverse proxy)
ja_JP: HTTP_X_FORWARDED_SSL (リバースプロキシなど)

[ctx: proxy settings]
en: unable to detect HTTPS
ja_JP: HTTPS を検出する方法がない

[ctx: fix level settings]
en: Off
ja_JP: 無効

en: Fix insecure content
ja_JP: 非セキュアコンテンツの修正方法

[ctx: fix level settings]
en: No insecure content will be fixed
ja_JP: 非セキュアコンテンツの修正を行わない

[ctx: fix level settings]
en: Simple
ja_JP: シンプル

[ctx: fix level settings]
en: The fastest method with the least impact on website performance
ja_JP: ウェブサイトの性能に与える影響が最小である最高速の方法です

[ctx: fix level settings]
en: scripts registered using <code>wp_register_script()</code> or <code>wp_enqueue_script()</code>
ja_JP: <code>wp_register_script()</code> または <code>wp_enqueue_script()</code> で登録されたスクリプト

[ctx: fix level settings]
en: stylesheets registered using <code>wp_register_style()</code> or <code>wp_enqueue_style()</code>
ja_JP: <code>wp_register_style()</code> または <code>wp_enqueue_style()</code> で登録されたスタイルシート

[ctx: fix level settings]
en: images and other media loaded by calling <code>wp_get_attachment_image()</code>, <code>wp_get_attachment_image_src()</code>, etc.
ja_JP: <code>wp_get_attachment_image()</code> や <code>wp_get_attachment_image_src()</code> などを呼び出して読み込まれる画像などのメディア

[ctx: fix level settings]
en: data returned from <code>wp_upload_dir()</code> (e.g. for some CAPTCHA images)
ja_JP: <code>wp_upload_dir()</code> から返されるデータ (一部の CAPTCHA 画像など)

[ctx: fix level settings]
en: images loaded by the plugin Image Widget
ja_JP: Image Widget プラグインで読み込まれる画像

[ctx: fix level settings]
en: Content
ja_JP: コンテンツ

[ctx: fix level settings]
en: Everything that Simple does, plus:
ja_JP: シンプルでの対策に加えて、

[ctx: fix level settings]
en: resources in the page content
ja_JP: ページコンテンツ内のリソース

[ctx: fix level settings]
en: resources in "Text" widgets
ja_JP: 「文字列」ウィジェット内のリソース

[ctx: fix level settings]
en: Everything that Content does, plus:
ja_JP: コンテンツでの対策に加えて、

[ctx: fix level settings]
en: resources in any widgets
ja_JP: すべてのウィジェットのリソース

[ctx: fix level settings]
en: Capture
ja_JP: キャプチャ

[ctx: fix level settings]
en: capture the whole page and fix scripts, stylesheets, and other resources
ja_JP: ページ全体をキャプチャし、スクリプト、スタイルシート、その他のリソースを修正します

[ctx: plugin fix settings]
en: Fixes for specific plugins and themes
ja_JP: 特定のプラグインやテーマの修正

[ctx: plugin fix settings]
en: Select only the fixes your website needs.
ja_JP: ウェブサイトで必要な修正のみを選択して下さい。

[ctx: plugin fix settings]
en: WooCommerce  + Google Chrome HTTP_HTTPS bug (fixed in WooCommerce v2.3.13)
ja_JP: WooCommerce  + Google Chrome HTTP_HTTPS のバグ (WooCommerce v2.3.13 で修正)

[ctx: proxy settings]
en: HTTPS detection
ja_JP: HTTPS の検出方法

[ctx: proxy settings]
en: Select how WordPress should detect that a page is loaded via HTTPS
ja_JP: ページが HTTPS で読み込まれたことを WordPress が検出する方法を選択してください

[ctx: proxy settings]
note: translators: standard WordPress function means no reverse proxy, just plain website access
en: standard WordPress function
ja_JP: 標準の WordPress の機能

[ctx: proxy settings]
en: * detected as recommended setting
ja_JP: * 推奨設定として検出されています

en: SSL Insecure Content Fixer settings
ja_JP: SSL Insecure Content Fixer 設定

note: translators: heading for multisite network admin settings
en: SSL Insecure Content Fixer multisite network settings
ja_JP: SSL Insecure Content Fixer マルチサイトネットワーク設定

en: These settings affect all sites on this network that have not been set individually.
ja_JP: 以下の設定はこのネットワークのすべてのサイトに影響し、個別に設定されません。

en: SSL Insecure Content Fixer tests
ja_JP: SSL Insecure Content Fixer テストツール

en: This page checks to see whether WordPress can detect HTTPS.
ja_JP: このページでは WordPress が HTTPS を検出できるかどうかを検査します。

en: Running tests...
ja_JP: テスト実行中...

en: Tests completed.
ja_JP: テストが完了しました。

en: Your server environment shows this:
ja_JP: このサーバの環境変数は以下の通りです。

en: Your server cannot detect HTTPS. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ja_JP: このサーバーは HTTPS を検出できません。 HTTPS の検出方法のお勧めは「%s」です。

en: It looks like your server uses Cloudflare Flexible SSL. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ja_JP: このサーバーは Cloudflare Flexible SSL を使用しているようです。HTTPS の検出方法のお勧めは「%s」です。

en: It looks like your server is behind a reverse proxy. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ja_JP: このサーバーはリバースプロキシの後ろにあるようです。 HTTPS の検出方法のお勧めは「%s」です。

en: Your server can detect HTTPS normally. The recommended setting for HTTPS detection is %s.
ja_JP: このサーバーは HTTPS を普通に検出できます。 HTTPS の検出方法のお勧めは「%s」です。

en: If you know of a way to detect HTTPS on your server, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener">tell me about it</a>.
ja_JP: このサーバーでの HTTPS の検出方法をご存知であれば、<a href="%s" target="_blank" rel="noopener">教えてください</a>。
