Plugins - Schema &amp - en to fr translation catalogue (320 entries)

en: 1 Star
fr: 1 étoile

en: 2 Star
fr: 2 étoiles

en: 3 Star
fr: 3 étoiles

en: 4 Star
fr: 4 étoiles

en: 5 Star
fr: 5 étoiles

en: Load More
fr: Charger plus

en: Oldest First
fr: Le plus ancien en premier

en: Latest First
fr: Le plus récent en premier

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Sort:
fr: Trier :

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de modération.

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: Highlight
fr: Mettre en évidence

en: CONS
fr: Contre

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: by:
fr: par :

en: Submit Review
fr: Envoyer un avis

en: Write your review
fr: Rédiger votre avis

en: Edit your review
fr: Modifier votre avis

en: Sorry! You do not have permission.
fr: Désolé ! Vous n’avez pas le droit.

en: Invalid file type: %s. Supported file types: %s
fr: Type de fichier invalide : %s. Types de fichiers pris en charge : %s

en: External Video Link
fr: Lien de la vidéo externe

en: Choose Video
fr: Choisir une vidéo

en: External Video
fr: Vidéo externe

en: Hosted Video
fr: Vidéo hébergée

en: Enter Title
fr: Saisir le titre

en: Choose Image
fr: Choisir une image

en: Add Cons
fr: Ajouter des inconvénients

en: Add Pros
fr: Ajouter des avantages

en: Review anonymously
fr: Donner son avis anonymement

en: PROS
fr: Avantages

en: Pagination Type
fr: Type de pagination

en: Edit
fr: Modifier

en: Upload Image
fr: Téléverser l’image

en: Upload Video
fr: Téléverser la vidéo

en: Are you sure to delete?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer ?

en: Criteria
fr: Critères

en: Loading...
fr: Chargement en cours…

en: Add New
fr: Ajouter

en: OVERALL
fr: GLOBAL

en: Reviewed by %d user | Reviewed by %d users
fr[0]: Évalué par %d utilisateur/utilisatrice
fr[1]: Évalué par %d utilisateurs/utilisatrices

en: Multi criteria
fr: Multi critères

en: Top Rated
fr: Les mieux notés

en: Low Rated
fr: Les moins bien notés

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Verified Customer
fr: Client vérifié/cliente vérifiée

en: File is too large. Max. upload file size is %s
fr: Le fichier est trop volumineux. La taille maximale du fichier à téléverser est de %s.

en: Write Cons
fr: Écrire des inconvénients

en: Write Pros
fr: Écrire des avantages

en: All Review
fr: Tous les avis

en: Based on %d rating | Based on %d ratings
fr[0]: Basé sur %d avis
fr[1]: Basé sur %d avis

en: Virtual Location Name
fr: Nom de l’emplacement virtuel

en: Virtual Location URL
fr: URL de l’emplacement virtuel

en: Offer Availability
fr: Disponibilité de l’offre

en: Offer URL
fr: URL de l’offre

en: Offer Currency
fr: Devise de l’offre

en: Offer Price
fr: Prix de l’offre

en: Coverage End Date
fr: Date de fin de couverture

en: Coverage Start Date
fr: Date de début de couverture

en: Query
fr: Requête

en: This section has been shifted to
fr: Cette section a été déplacée vers

en: Premium Features Tab
fr: Onglet de fonctionnalités Premium

en: Get The Service
fr: Obtenir le service

en: Template Type
fr: Type de modèle

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

en: Add New Template
fr: Ajouter un nouveau modèle

en: Schema Template
fr: Modèle de schéma

en: Schema Templates
fr: Modèles de schéma

en: Add Schema
fr: Ajouter un schéma

en: URL Parameter
fr: Paramètre d’URL

en: Sub Schema Type
fr: Type de sous-schéma

en: Note:
fr: Note :

en: InActive
fr: Inactif

en: Disable custom schema on this page
fr: Désactiver le schéma personnalisé sur cette page

en: Modify Schema Output
fr: Modifier la sortie du schéma

en: Add FAQ markup, Only if FAQ is available on the page
fr: Ajouter un balisage FAQ, uniquement si FAQ est disponible sur la page

en: Add VideoObject markup, Only if video is available on the post
fr: Ajouter un balisage VideoObject, uniquement si une vidéo est disponible dans la publication

en: classname
fr: nom de classe

en: Organization Type
fr: Type d’organisation

en: Get the whole Json-ld generated by from Schema & Structured Data for WP & AMP
fr: Obtenir l’intégralité du JSON-LD généré par Schema & Structured Data for WP & AMP

en: Hide Review Image
fr: Masquer l’image de l’avis

en: Without Page Reload
fr: Sans rechargement de page

en: Platform URL
fr: URL de la plateforme

en: Platform id is missing
fr: L’ID de la plateforme est manquant

en: No Records Found
fr: Aucun enregistrement trouvé

en: Demo Review Text
fr: Texte de l’avis démo

en: Design Preview
fr: Aperçu du design

en: Reset to Default
fr: Réinitialiser les valeurs par défaut

en: Average Rating
fr: Évaluation moyenne

en: Review Rating Stars
fr: Étoiles de notation

en: Size
fr: Taille

en: Slider Inteval
fr: Intervalle du diaporama

en: Auto Slide
fr: Défilement automatique

en: Color
fr: Couleur du texte

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Rating Heading
fr: Titre de l’évaluation

en: Customize The Design Appearance
fr: Personnaliser l’apparence du design

en: Release Date
fr: Date de sortie

en: Series
fr: Séries

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: Cusine
fr: Cuisine

en: Course
fr: Plat

en: Recipe By
fr: Recette de

en: Base Salary:
fr: Salaire de base :

en: Name of the plugin
fr: Nom de l’extension

en: Please describe the feature
fr: Veuillez décrire la fonctionnalité

en: Custom profile information
fr: Personnaliser les informations de profil

en: After Published
fr: Après la publication

en: to download the format.
fr: pour télécharger le format.

en: You must follow the format.
fr: Vous devez suivre le format.

en: Upload Reviews From CSV
fr: Téléverser des avis depuis un fichier CSV

en: Renew License
fr: Renouveler la licence

en: Enter License Key
fr: Saisir la clé de la licence

en: Hi
fr: Bonjour

en: License has been
fr: La licence a été

en: One of your
fr: Une de vos

en: Your License is
fr: Votre licence est

en: File does not exist.
fr: Le fichier n’existe pas.

en: Please setup Logo to avoid structured data validation issue.
fr: Veuillez configurer le logo pour éviter les problèmes de validation des données structurées.

en: license key is
fr: clé de licence est

en: I already did
fr: Je l’ai déjà fait

en: Nope, May be later
fr: Non, peut-être ultérieurement

en: Ok, you deserve it
fr: Ok, vous le méritez

en: Tag
fr: Étiquette

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Custom Schema (SASWP)
fr: Schéma personnalisé (SASWP)

en: Publisher
fr: Éditeur/éditrice

en: Read More
fr: Lire la suite

en: Pros & Cons
fr: Avantages et inconvénients

note: translators: %s: schema type
en: Enable %s on this page
fr: Activer %s sur cette page

en: Front End
fr: Interface publique

en: 3. Using shortcode
fr: 3. En utilisant un code court

en: 2. Using Widget
fr: 2. En utilisant un widget

en: 1. Using Gutenberg Block
fr: 1. En utilisant un bloc Gutenberg

en: There are three ways to display it.
fr: Il y a trois façons de l’afficher.

en: Display On Page Content
fr: Afficher sur le contenu de la page

note: translators: %s: button label
en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: New Cons
fr: Nouveaux avantages

en: New Pros
fr: Nouveaux inconvénients

en: Data from Schema & Structured Data for WP & AMP
fr: Données issues de Schema & Structured Data for WP & AMP

en: SASWP Location
fr: Emplacement SASWP

en: Save Collection
fr: Enregistrer la collection

en: Where
fr: Où

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: Default Reviewer Image
fr: Image de l’évaluateur par défaut

en: Stars Color Picker
fr: Sélecteur de couleur des étoiles

en: Date Format
fr: Format de date

en: Exclude Source Link
fr: Exclure le lien source

en: Locations
fr: Localisations

en: Select Location
fr: Sélectionner une localisation

en: Specific Rating
fr: Évaluation spécifique

en: Widget to display location
fr: Widget pour afficher la localisation

note: translators: %s: schema type
en: %s schema is fetched automatically
fr: Le schéma %s est récupéré automatiquement

en: Renew
fr: Renouveler

en: Add to collection
fr: Ajouter à la collection

en: Use these reviews to create a collection and use them to show on frontend.
fr: Utiliser ces avis pour créer une collection et les afficher sur le site.

en: Use Below shortcode to show reviews form in your website. Using this you can collect reviews from your website directly.
fr: Utiliser le code court ci-dessous pour afficher un formulaire d’avis sur votre site web. En utilisant ceci, vous pouvez recueillir des avis depuis votre site directement.

en: Accepted Answer
fr: Réponse acceptée

en: by
fr: par

en: By
fr: Par

en: suggested Answers List
fr: Liste de réponses suggérées

en: Suggested Answers
fr: Réponses suggérées

en: Accepted Answers List
fr: Liste de réponses acceptées

en: Date Created
fr: Date de création

en: Accepted Answers
fr: Réponses acceptées

en: Q&A Block
fr: Bloc Q&R

en: Vote
fr: Voter

en: Enter Question Description
fr: Saisir une description de la question

en: Enter Question Name
fr: Saisir le nom de la question

en: Enter author name
fr: Saisir le nom de l’auteur/autrice

en: Event Status
fr: État de l’évènement

en: Attendance Mode
fr: Mode de présence

en: hours
fr: heures

en: days
fr: jours

en: Tool
fr: Outil

en: Enter tool name
fr: Saisir un nom d’outil

en: Step Title
fr: Titre de l’étape

en: Enter step title
fr: Saisir un titre d’étape

en: Step
fr: Étape

en: Steps
fr: Étapes

en: Estimate Cost
fr: Estimation du coût

en: Hours
fr: Heures

en: Days
fr: Jours

en: Time Needed
fr: Temps nécessaire

en: HowTo Block
fr: Bloc tutoriel

en: Step Description. Click the edit button to change this text.
fr: Description de l’étape. Cliquez sur le bouton pour modifier ce texte.

en: Materials
fr: Fournitures

en: Material
fr: Fourniture

en: Material Name
fr: Nom de la fourniture

en: Tool Name
fr: Nom de l’outil

en: Enter material name
fr: Saisir un nom de fourniture

en: Input your question here
fr: Saisir votre question ici

en: Text
fr: Texte

en: First Answer. Click the edit button to change this text.
fr: Première réponse. Cliquez sur le bouton pour modifier son contenu.

en: First Question
fr: Première question

en: Question List
fr: Liste des questions

en: Unorder List
fr: Liste non ordonnée

en: Faq Block
fr: Bloc FAQ

en: Input your answer here
fr: Saisir votre réponse ici

en: Answer
fr: Réponse

en: Heading Text
fr: Texte de l’en-tête

en: Question Settings
fr: Réglages des questions

en: FAQ Block
fr: Bloc FAQ

en: Order List
fr: Liste ordonnée

en: Order Type
fr: Type de liste

en: Country
fr: Pays

en: Submit and Deactivate
fr: Envoyer et désactiver

en: Submitting form
fr: Soumission du formulaire

en: Details (optional)
fr: Détails (facultatif)

en: Didn't work
fr: N’a pas fonctionné

en: Installed by mistake
fr: Installé par erreur

en: Found a better plugin
fr: J’ai trouvé une meilleure extension

en: Only required temporarily
fr: Uniquement nécessaire temporairement

en: Not the features I wanted
fr: Ce ne sont pas les fonctionnalités que je voulais

en: Lack of documentation
fr: Manque de documentation

en: Sorry to see you go
fr: Désolé de vous voir partir

en: No Thank You
fr: Non merci

en: Yes Please
fr: Oui s’il vous plaît

en: No thanks
fr: Non merci

note: translators: %s: product type
en: Thank you for installing our %1$s. We'd like your permission to track its usage on your site and subscribe you to our newsletter. We won't record any sensitive data, only information regarding the WordPress environment and %1$s settings, which we will use to help us make improvements to the %1$s. Tracking is completely optional.
fr: Merci d’avoir installé notre %1$s. Nous aimerions avoir votre permission pour suivre son utilisation sur votre site et vous abonner à notre newsletter. Nous n’enregistrerons aucune donnée sensible, seulement des informations concernant l’environnement de WordPress et les réglages de %1$s, que nous utiliserons pour nous aider à apporter des améliorations au %1$s. Le suivi est complètement facultatif.

en: We can't detect any product information. This is most probably because you have not included the code snippet.
fr: Nous ne pouvons pas détecter les informations sur le produit. C’est probablement parce que vous n’avez pas inclus l’extrait de code.

en: Provider Website
fr: Site du prestataire

en: Email
fr: E-mail

en: Set up is too difficult
fr: La configuration est trop difficile

en: Sure! I'd love to help
fr: Bien sûr, j’aimerais aider

en: Location Country
fr: Pays du poste

en: Just Deactivate
fr: Désactiver simplement

en: Before you deactivate the plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
fr: Avant de désactiver l’extension, pourriez-vous rapidement nous donner votre raison ?

note: translators: %s: product type
en: Thank you for opting in to tracking. Would you like to receive occasional news about this %s, including details of new features and special offers?
fr: Merci d’avoir opté pour le suivi. Souhaitez-vous recevoir des nouvelles occasionnelles sur ce %s, y compris les détails des nouvelles fonctionnalités et des offres spéciales ?

note: translators: %s: product type
en: Become a super contributor by opting in to our anonymous %1$s data collection and to our updates. We guarantee no sensitive data is collected.
fr: Devenez un super contributeur ou contributrice en acceptant notre collecte de données non sensibles de %1$s et pour nos mises à jour. Nous garantissons qu’aucune donnée sensible n’est collectée.

en: Organizers
fr: Organisateurs/organisatrices

en: Performers
fr: Intervenants/intervenantes

en: Select
fr: Sélectionner

en: Your license key may not belong to this extension.
fr: Votre clé de licence n’appartient peut-être pas à cette extension.

en: Enter how to description
fr: Saisir une description de comment faire

en: Fixed Image
fr: Image fixe

en: Category
fr: Catégorie

en: Advanced Custom Fields
fr: Champs personnalisés avancés

en: Featured image
fr: Image mise en avant

en: Custom Field
fr: Champ personnalisé

en: Last Modify Date
fr: Date de dernière modification

en: Publish Date
fr: Date de publication

en: Permalink
fr: Permalien

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Content
fr: Contenu

en: Site URL
fr: URL du site

en: Tagline
fr: Slogan

en: Site Title
fr: Titre du site

en: Single Element
fr: Élément unique

en: Manual Image URL
fr: URL de l’image de la notice

en: Author image
fr: Image de l’auteur/autrice

en: Author Last Name
fr: Nom de famille de l’auteur/autrice

en: Author First Name
fr: Prénom de l’auteur/autrice

en: Author Name
fr: Nom de l’auteur/autrice

en: Manual Field
fr: Champs manuel

en: Manual Text
fr: Texte manuel

en: Manual field
fr: Champs manuel

en: Platforms
fr: Plateformes

en: Add New Platform
fr: Ajouter une nouvelle plateforme

en: Edit Platform
fr: Modifier la plateforme

en: All Platform
fr: Toutes les plateformes

[ctx: taxonomy singular name]
en: Platform
fr: Plateforme

[ctx: taxonomy general name]
en: Platforms
fr: Plateformes

en: Location
fr: Localisation

en: New Platform Name
fr: Nom de la nouvelle plateforme

en: Reviews :
fr: Avis :

en: Update Platform
fr: Mettre à jour la plateforme

en: Search Types
fr: Types de recherche

en: Title
fr: Titre

en: Your license key has reached its activation limit.
fr: Votre clé de licence a atteint sa limite d’activation.

en: This appears to be an invalid license key.
fr: Cette clé de licence semble non valide.

en: Your license is not active for this URL.
fr: Votre licence n’est pas activée pour cette URL.

en: Invalid license.
fr: Licence non valide.

en: Your license key has been disabled.
fr: Votre clé de licence a été désactivée.

note: translators: %s: date
en: Your license key expired on %s.
fr: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: An error occurred, please try again.
fr: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: End Date
fr: Date de fin

en: Settings
fr: Réglages

en: Currency
fr: Devise

en: Price
fr: Prix

en: Provider Name
fr: Nom du fournisseur

en: Phone
fr: Téléphone

en: Postal Code
fr: Code postal

en: City
fr: Ville

en: Taxonomy Term
fr: Termes de taxonomie

en: All
fr: Toutes

en: Please define an SVG icon filename.
fr: Veuillez définir un nom de fichier d’icône SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
fr: Veuillez définir les paramètres par défaut sous forme d’un tableau.

en: Tools
fr: Outils

en: Name
fr: Nom

en: ADD NEW SCHEMA
fr: AJOUTER UN SCHÉMA

note: Description of the plugin
en: Schema & Structured Data adds Google Rich Snippets markup according to Schema.org guidelines to structure your site for SEO. (AMP Compatible)
fr: Schema & Structured Data ajoute le balisage d’extraits enrichis d’après les directives de Schema.org pour structurer votre site pour le SEO. (Compatible AMP)

en: Schema and Structured Data Installation Wizard
fr: Assistant d’installation de Schema and Structured Data

en: Website
fr: Site

en: Author
fr: Auteur

en: Misc
fr: Autre

en: Schema Pro
fr: Scheme Pro

en: WP SEO Schema
fr: WP SEO Scheme

en: Import / Export
fr: Importer/Exporter

en: Share:
fr: Partager :

en: Frequently Asked Questions.
fr: Foire Aux Questions.

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: Message not sent. please check your network connection
fr: Message non envoyé. Veuillez vérifier votre connexion réseau

en: Message sent successfully, Please wait we will get back to you shortly
fr: Message bien envoyé, veuillez patienter, nous vous répondrons sous peu

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Export
fr: Exporter

en: Export All Settings & Schema
fr: Exporter tous les réglages & Schema

en: Import All Settings & Schema
fr: Importer tous les réglages & Schema

en: Real estate agent info :
fr: Informations sur l’agent immobilier :

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: No Thanks
fr: Non merci

en: Thanks for using Structured Data!
fr: Merci d’utiliser Structured Data !

en: Next
fr: Suivant

en: Skip
fr: Passer

en: Return to dashboard
fr: Retourner au tableau de bord

en: Navigate to
fr: Naviguer vers

en: Enjoy
fr: Profitez !

en: Set the about page of of your website
fr: Définir la page à propos de votre site
