Plugins - All-in-One WP Migration and Backup - Stable (latest release) - en to vi_VN translation catalogue (269 entries)

en: "Restore" functionality is available in a <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">paid extension</a>.<br />You could also download the backup and then use "Import from file".
vi_VN: Tính năng "Khôi phục" có trong <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">gói mở rộng trả phí</a>.<br />Bạn cũng có thể sử dụng chức năng tải xuống và lựa chọn "Nhập từ tệp tin".

en: %s ago
vi_VN: cách đây %s

en: %s is not the latest version. You must update the plugin before you can use it.
vi_VN: %s không phải là phiên bản mới nhất. Bạn phải nâng cấp plugin trước khi sử dụng.

en: (click to expand)
vi_VN: (bấm để xem thêm)

en: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
vi_VN: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Tải về %s</span><em> Kích thước: %s</em></a>

en: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
vi_VN: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Tải %s</span><em>Kích thước: %s</em></a>

en: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">How-to: Increase maximum upload file size</a> or
vi_VN: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">Cách để: Tăng kích thước tệp tải lên tối đa</a> hoặc

en: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get unlimited</a>
vi_VN: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Nhận không giới hạn</a>

en: <h3>Site could not be exported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
vi_VN: <h3>Site không thể xuất ra</h3><p>Vui lòng kiểm tra thư mục lưu trữ <strong>%s</strong> có quyền đọc và ghi.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật về vấn đề này</a></p>

en: <h3>Site could not be imported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
vi_VN: <h3>Site không thể nhập</h3><p>Vui lòng kiểm tra thư mục lưu trữ <strong>%s</strong> có quyền đọc và ghi.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật về vấn đề này</a></p>

en: <h3>Site could not be restored</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
vi_VN: <h3>Site không thể khôi phục</h3><p>Vui lòng kiểm tra thư mục <strong>%s</strong> có quyền đọc và ghi.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật về vấn đề này</a></p>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
vi_VN: <i class="ai1wm-import-info">Bản sao lưu của bạn là từ một PHP %s nhưng trang web mà bạn đang nhập khẩu đến là PHP %s. Điều này có thể làm cho quá trình nhập khẩu thất bại. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a></i>

en: <strong>%s</strong> is not the latest version. You must <a href="%s">update the plugin</a> before you can use it. <br />
vi_VN: <strong>%s</strong> không phải phiên bản mới nhất. Bạn phải <a href="%s">cập nhật plugin</a> trước khi có thể sử dụng.. <br />

en: A PHP extension stopped the file upload.
vi_VN: Một phần mở rộng PHP đã ngừng tải tệp lên.

en: A password is required
vi_VN: Mật khẩu (bắt buộc)

en: Activating mu-plugins...
vi_VN: Đang kích hoạt mu-plugins..

en: Add
vi_VN: Thêm mới

en: Advanced options
vi_VN: Tuỳ chọn nâng cao

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> file. Try to change permissions of the parent folder or send us an email at <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> for assistance.
vi_VN: All-in-One WP Migration không thể tạo tệp <strong>%s</strong>. Hãy thử đổi permission của thư mục cha hoặc gửi email cho chúng tôi tại <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> để được trợ giúp.

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> folder. You will need to create this folder and grant it read/write/execute permissions (0777) for the All-in-One WP Migration plugin to function properly.
vi_VN: All-in-One WP Migration không thể tạo thư mục <strong>%s</strong>. Bạn sẽ cần tạo thư mục này và cấp quyền read/write/execute (0777) để plugin All-in-One WP Migration làm việc hợp lý.

en: All-in-One WP Migration: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: All-in-One WP Migration: Tài khoản hiện tại của bạn không có phần quyền thực thi Xuất/Nhập dữ liệu. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật về vấn đề này</a>

en: Archiving %d content files...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang lưu trữ %d file  dung...<br />%d%% hoàn thành

en: Archiving %d media files...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang lưu trữ %d file media...<br />%d%% hoàn thành

en: Archiving %d plugin files...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang lưu trữ %d file plugin...<br />%d%% hoàn thành

en: Archiving %d theme files...<br />%d%% complete
vi_VN: Lưu trữ %d tệp chủ đề...<br />%d%% hoàn tất

en: Archiving configuration file...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang lưu trữ file cấu hình...<br />%d%% hoàn tất

en: Archiving database...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang lưu trữ cơ sở dữ liệu... <br />%d%% hoàn thành

en: Are you sure you want to delete this file?
vi_VN: Bạn có chắc chắn muốn xóa tệp này?

en: At least <strong>one WordPress</strong> site should be presented in the archive.
vi_VN: Ít nhất <strong> một  WordPress</strong>  trang web phải được trình bày trong kho luu trữ.

en: Backup Scheduler
vi_VN: Lịch trình sao lưu

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
vi_VN: Bản sao lưu được mã hóa. Vui lòng cung cấp mật khẩu giải mã:

en: Backup scheduler
vi_VN: Lập lịch sao lưu

en: Backups
vi_VN: Bản sao lưu

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
vi_VN: Hưởng lợi từ sự mạnh mẽ của Google Drive. Lên lịch sao lưu để lưu trực tiếp vào tài khoản Google Drive của bạn. Đơn giản, an toàn và được tích hợp vào nền tảng bạn đã sử dụng.

en: Cancel
vi_VN: Hủy

en: Check for updates
vi_VN: Kiểm tra cập nhật

en: Checking extensions compatibility...
vi_VN: Đang kiểm tra tính tương thích của tiện ích mở rộng...

en: Click to set a label for this backup
vi_VN: Nhấp để đặt nhãn cho bản sao lưu này

en: Close
vi_VN: Đóng

en: Contact Support
vi_VN: Liên hệ hỗ trợ

en: Continue
vi_VN: Tiếp tục

en: Create backup
vi_VN: Tạo bản sao lưu

en: Creating an empty archive...
vi_VN: Đang tạo lưu trữ trống...

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Delete
vi_VN: Xóa

en: Discard
vi_VN: Huỷ

en: Do <strong>not</strong> export database (sql)
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất cơ sở dữ liệu (sql)

en: Do <strong>not</strong> export media library (files)
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất thư viện media (tệp tin)

en: Do <strong>not</strong> export must-use plugins (files)
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất các plugin bắt buộc (tệp tin)

en: Do <strong>not</strong> export plugins (files)
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất plugin (tệp)

en: Do <strong>not</strong> export post revisions
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất các phiên bản chỉnh sửa bài viết

en: Do <strong>not</strong> export spam comments
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất bình luận rác

en: Do <strong>not</strong> export themes (files)
vi_VN: <strong>Không</strong> xuất giao diện (tệp tin)

en: Do <strong>not</strong> replace email domain (sql)
vi_VN: <strong>Không</strong> thay thế email tên miền (sql)

en: Don't have a Purchase ID? You can find your Purchase ID
vi_VN: Bạn không có ID mua hàng? Bạn có thể tìm ID mua hàng của mình

en: Done activating mu-plugins.
vi_VN: Đã kích hoạt mu-plugins

en: Done archiving configuration file.
vi_VN: Đã xong tệp lưu trữ cấu hình.

en: Done archiving database.
vi_VN: Đã hoàn tất lưu trữ cơ sở dữ liệu

en: Done creating an empty archive.
vi_VN: Hoàn thành việc tạo một kho lưu trữ trống.

en: Done exporting database.
vi_VN: Xuất xong cơ sở dữ liệu.

en: Done getting WordPress permalinks settings.
vi_VN: Hoàn tất việc nhận thiết đặt permalinks WordPress.

en: Done preparing blogs.
vi_VN: Đã chuẩn bị xong blog.

en: Done preparing configuration file.
vi_VN: Đã chuẩn bị xong tệp cấu hình.

en: Done preparing options.
vi_VN: Chuẩn bị xong các phương án.

en: Done preparing users.
vi_VN: Hoàn tất việc chuẩn bị cho người dùng.

en: Done restoring database.
vi_VN: Đang hoàn tất khôi phục cơ sở dữ liệu.

en: Done retrieving a list of WordPress content files.
vi_VN: Hoàn tất lấy danh sách file nội dung của WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress database tables.
vi_VN: Hoàn tất lấy danh sách các bảng cơ sở dữ liệu WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress media files.
vi_VN: Hoàn thành lấy danh sách tệp tin trong thư viện WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress plugin files.
vi_VN: Hoàn tất việc truy xuất danh sách các tệp plugin WordPress.

en: Done retrieving a list of WordPress theme files.
vi_VN: Hoàn tất việc truy xuất danh sách các tệp chủ đề WordPress.

en: Done retrieving a list of all WordPress files.
vi_VN: Đã hoàn thành việc truy xuất danh sách tất cả các tệp WordPress.

en: Done unpacking archive.
vi_VN: Hoàn thành lưu trữ giải nén.

en: Done validating the decryption password.
vi_VN: Hoàn tất việc xác thực mật khẩu giải mã.

en: Download
vi_VN: Tải về

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
vi_VN: Không thể tải xuống vì thư mục sao lưu không thể truy cập được.

en: Drag & Drop a backup to import it
vi_VN: Kéo & Thả bản sao lưu để nhập

en: Dropbox Storage
vi_VN: Lưu trữ trên Dropbox

en: Enable this feature
vi_VN: Kích hoạt tính năng này

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
vi_VN: Tận hưởng sự linh hoạt của việc lưu trữ FTP. Hướng các bản sao lưu theo lịch trình của bạn đến máy chủ FTP của riêng bạn. Bạn sẽ có toàn quyền kiểm soát dữ liệu của mình, cung cấp cho bạn giải pháp lưu trữ riêng tư và linh hoạt.

en: Enter a password
vi_VN: Nhập mật khẩu

en: Enter your Purchase ID
vi_VN: Nhập ID mua hàng của bạn

en: Enter your email address..
vi_VN: Nhập địa chỉ email của bạn..

en: Error
vi_VN: Lỗi

en: Error while downloading file
vi_VN: Lỗi khi tải tệp tin xuống

en: Error while reading backup content
vi_VN: Lỗi khi đọc nội dung sao lưu

en: Error: %s
vi_VN: Lỗi: %s

en: Experience Full Functionality with Premium!
vi_VN: Trải nghiệm đầy đủ chức năng với Premium!

en: Export
vi_VN: Xuất

en: Export Site
vi_VN: Xuất trang web

en: Export To
vi_VN: Xuất sang

en: Exporting database...<br />%d%% complete<br />%s records saved
vi_VN: Đang xuất xuất cơ sở dữ liệu...<br />%d%% hoàn thành<br />%s bản ghi đã được lưu

en: FTP Storage
vi_VN: Lưu trữ FTP

en: Failed to write file to disk.
vi_VN: Ghi tệp vào đĩa không thành công.

en: Feedback type is not valid.
vi_VN: Loại phản hồi không hợp lệ.

en: File
vi_VN: Tệp tin

en: Find
vi_VN: Tìm

en: Finish
vi_VN: Hoàn tất

en: Get multisite
vi_VN: Lấy multisite

en: Get unlimited
vi_VN: Nhận không giới hạn

en: Getting WordPress permalinks settings...
vi_VN: Nhận thiết đặt permalinks WordPress...

en: Google Drive Storage
vi_VN: Lưu trữ trên Google Drive

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
vi_VN: Khai thác sức mạnh của OneDrive cho các bản sao lưu của bạn. Thiết lập các bản sao lưu theo lịch trình để lưu trực tiếp vào OneDrive của bạn. Nó an toàn, được tích hợp với tài khoản Microsoft của bạn và giúp dữ liệu của bạn có thể truy cập dễ dàng.

en: How may we help you?
vi_VN: Chúng tôi có thể giúp gì?

en: How-to: Increase maximum upload file size
vi_VN: Cách để: Tăng kích thước tệp tải lên tối đa

en: I agree that by filling in the contact form with my data, I authorize All-in-One WP Migration to use my <strong>email</strong> to reply to my requests for information. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>
vi_VN: Tôi đồng ý bằng việc nhập thông tin của tôi, tôi cho phép plugin All-in-One WP Migration sử dụng <strong>email</strong> của mình để nhận trả lời các yêu cầu. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Chính sách bảo mật</a>

en: I have enough disk space
vi_VN: Tôi đủ dung lượng trống trên hosting

en: I have ideas to improve this plugin
vi_VN: Tôi có ý tưởng để cải thiện plugin này

en: I need help with this plugin
vi_VN: Tôi cần trợ giúp với plugin này

en: Import
vi_VN: Nhập

en: Import From
vi_VN: Nhập từ

en: Import Site
vi_VN: Nhập trang web

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Nhập bản sao lưu được mã hóa không được hỗ trợ trên máy chủ này. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a>

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
vi_VN: Trong phần cài đặt nâng cao, bạn có thể định cấu hình chính xác hơn cách xuất.

en: Invalid archive file type. Only .wpress files are allowed. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Loại file lưu trữ không hợp lệ. Chỉ cho phép các file .wpress. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-type/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a>

en: Leave Feedback
vi_VN: Gửi góp ý

en: Leave plugin developers any feedback here
vi_VN: Để lại góp ý cho developer plugin tại đây

en: Leave plugin developers any feedback here..
vi_VN: Hãy để lại cho nhà phát triển plugin mọi phản hồi tại đây ..

en: Leverage the simplicity of Dropbox for your backup needs. Direct your scheduled backups to be stored in Dropbox. It's secure, straightforward, and keeps your backups at your fingertips.
vi_VN: Tận dụng tính đơn giản của Dropbox cho nhu cầu sao lưu của bạn. Chỉ đạo các bản sao lưu theo lịch trình của bạn sẽ được lưu trữ trong Dropbox. Nó an toàn, đơn giản và giữ các bản sao lưu trong tầm tay bạn.

en: List
vi_VN: Xem danh sách dữ liệu

en: List the content of the backup
vi_VN: Dữ liệu bản sao lưu bao gồm

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
vi_VN: Quản lý bộ nhớ của bạn một cách hiệu quả với cài đặt lưu giữ linh hoạt của chúng tôi. Quyết định số lượng bản sao lưu bạn muốn giữ cùng một lúc. Các bản sao lưu cũ sẽ tự động bị xóa, giữ cho bộ nhớ của bạn gọn gàng và hiệu quả.

en: Maximum upload file size: <strong>%s</strong>.
vi_VN: Kích thước tệp tải lên tối đa là: <strong>%s</strong>.

en: Migration tool for all your blog data. Import or Export your blog content with a single click.
vi_VN: Công cụ di chuyển dữ liệu blog của bạn. Nhập và xuất nội dung blog với vài click đơn giản.

en: Missing a temporary folder.
vi_VN: Thiếu một thư mục tạm thời.

en: Missing error key in upload file.
vi_VN: Thiếu khoá lỗi trong tệp tải lên.

en: Missing tmp_name in upload file.
vi_VN: Thiếu tmp_name trong tệp tải lên.

en: Missing upload file.
vi_VN: Thiếu tệp tải lên.

en: Monthly
vi_VN: Hàng tháng

en: More
vi_VN: Xem thêm

en: More Storage Providers
vi_VN: Thêm nhà cung cấp lưu trữ

en: Multisite Schedules
vi_VN: Lịch trình nhiều trang

en: Name
vi_VN: Tên

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
vi_VN: Không bao giờ lo lắng về việc quên sao lưu lại trang web của bạn. Chọn từ các tùy chọn lập lịch khác nhau, từ hàng ngày đến hàng tháng và chúng tôi sẽ tự động hóa phần còn lại. Quá trình sao lưu diễn ra như kim đồng hồ, giúp bạn yên tâm và có mạng lưới an toàn vững chắc

en: Notification Settings
vi_VN: Cài đặt thông báo

en: Notification settings
vi_VN: Thiết lập thông báo

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
vi_VN: Khi tệp được tải xuống thành công trên máy tính của bạn, bạn có thể nhập tệp đó vào bất kỳ trang web WordPress nào của mình.

en: OneDrive Storage
vi_VN: Lưu trữ trên OneDrive

en: Out of disk space. Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Hết dung lượng hosting. Không thể tạo tệp backup: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Chi tiết</a>

en: Password-protect and encrypt backups
vi_VN: Bảo vệ bằng mật khẩu và mã hóa các bản sao lưu

en: Please accept feedback term conditions.
vi_VN: Vui lòng chấp nhận điều kiện thời hạn phản hồi

en: Please do not close this browser window or your import will fail
vi_VN: Đừng đóng cửa sổ trình duyệt nếu không việc nhập vào sẽ bị lỗi

en: Please enter a password to import the file
vi_VN: Vui lòng nhập mật khẩu để nhập tệp tin

en: Please enter comments in the text area.
vi_VN: Vui lòng nhập nhận xét trong vùng văn bản.

en: Please make sure that your file was exported using <strong>All-in-One WP Migration</strong> plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Hãy đảm bảo tệp của bạn được xuất ra sử dụng plugin <strong>All-in-One WP Migration</strong>. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Please note, the features displayed below are part of an image showcasing the potential of Reset Hub in its Premium version. To activate and enjoy these advanced features, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">upgrade to Premium now</a>! Elevate your website management experience with these exclusive functionalities and priority support.
vi_VN: Xin lưu ý, các tính năng được hiển thị bên dưới là một phần của hình ảnh thể hiện tiềm năng của Reset Hub trong phiên bản Premium. Để kích hoạt và tận hưởng những tính năng nâng cao này, hãy <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">nâng cấp lên Premium ngay bây giờ</a>! Nâng cao trải nghiệm quản lý trang web của bạn với các chức năng độc quyền và hỗ trợ ưu tiên này.

en: Please wait, stopping the export...
vi_VN: Hãy đợi, đang ngừng xuất...

en: Please wait, stopping the import...
vi_VN: Hãy đợi, đang ngừng nhập...

en: Preparing blogs...
vi_VN: Đang chuẩn bị blog...

en: Preparing configuration file...
vi_VN: Đang chuẩn bị tệp cấu hình ...

en: Preparing options...
vi_VN: Chuẩn bị các phương án...

en: Preparing to export...
vi_VN: Chuẩn bị xuất ra...

en: Preparing to import...
vi_VN: Chuẩn bị nhập...

en: Preparing users...
vi_VN: Chuẩn bị các phương án...

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
vi_VN: Nhấn nút "Xuất" và tệp lưu trữ trang web sẽ bật lên trong trình duyệt của bạn.

en: Proceed
vi_VN: Tiếp tục

en: Protect this backup with a password
vi_VN: Bảo vệ bản sao lưu này bằng mật khẩu

en: Purchase ID
vi_VN: Mã Id mua hàng

en: Quick hints
vi_VN: Gợi ý nhanh

en: Reading...
vi_VN: Đang đọc...

en: Refreshing backup list...
vi_VN: Đang làm mới danh sách sao lưu...

en: Renaming exported file...
vi_VN: Đang đổi tên tệp đã xuất...

en: Repeat the password
vi_VN: Lặp lại Mật khẩu mới

en: Replace with
vi_VN: Thay bằng

en: Reset Hub
vi_VN: Trung tâm khôi phục

en: Restore
vi_VN: Khôi phục

en: Restoring %d files...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang khôi phục %d tệp ... <br />%d%% hoàn thành

en: Restoring a backup is available via Unlimited extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
vi_VN: Khôi phục bản sao lưu có sẵn trong tiện ích trả phí. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Lấy nó ở đây</a>

en: Restoring database...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang khôi phục cơ sỡ dữ liệu...<br />%d%% hoàn thành

en: Retention Settings
vi_VN: Cài đặt lưu giữ

en: Retention settings
vi_VN: Cài đặt lưu giữ

en: Retrieving a list of WordPress content files...
vi_VN: Đang lấy danh sách file nội dung WordPress...

en: Retrieving a list of WordPress database tables...
vi_VN: Đang lấy danh sách các bảng cơ sở dữ liệu WordPress...

en: Retrieving a list of WordPress media files...
vi_VN: Đang lấy danh sách tệp tin trong thư viện WordPress...

en: Retrieving a list of WordPress plugin files...
vi_VN: Truy xuất danh sách các tệp plugin WordPress...

en: Retrieving a list of WordPress theme files...
vi_VN: Lấy danh sách các tệp chủ đề WordPress...

en: Retrieving a list of all WordPress files...
vi_VN: Đang truy xuất danh sách tất cả các tệp WordPress...

en: Save
vi_VN: Lưu lại

en: Schedules
vi_VN: Lịch trình

en: Send
vi_VN: Gửi

en: Show backup content
vi_VN: Hiển thị nội dung sao lưu

en: Size
vi_VN: Kích thước

en: Something went wrong: %s
vi_VN: Đả xảy ra sự cố: %s

en: Star
vi_VN: Sao

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
vi_VN: Luôn cập nhật thông tin, không bị choáng ngợp. Điều chỉnh tùy chọn thông báo của bạn để nhận thông tin cập nhật quan trọng với bạn. Cho dù đó là trạng thái của từng bản sao lưu hay chỉ là những cảnh báo quan trọng, hãy kiểm soát những gì bạn muốn được thông báo.

en: Stop export
vi_VN: Ngừng xuất

en: Stop import
vi_VN: Ngừng nhập

en: Submit
vi_VN: Gửi

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
vi_VN: Điều chỉnh lịch trình sao lưu của bạn để phù hợp với độ phức tạp của WordPress Multisite. Chọn xuất toàn bộ mạng hoặc chỉ một số trang con theo yêu cầu của bạn. Quản lý dễ dàng ngay cả đối với các mạng trang web phức tạp nhất.

en: Thanks for submitting your feedback!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã gửi góp ý!

en: Thanks for submitting your request!
vi_VN: Cảm ơn bạn đã gửi yêu cầu!

en: The archive file is corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> to resolve the problem.
vi_VN: Tệp nén bị hỏng. Làm theo <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">bài viết này</a> để giải quyết vấn đề.

en: The archive should contain <strong>Single WordPress</strong> site! Please revisit your export settings.
vi_VN: Tệp lưu trữ phải chứa <strong>Single wordpress</strong> trang web! Vui lòng truy cập lại cài đặt xuất của bạn.

en: The backup is encrypted
vi_VN: Bản sao lưu được mã hóa

en: The decryption password is not valid.
vi_VN: Mật khẩu giải mã không hợp lệ.

en: The file is too large for this server.
vi_VN: Tệp quá lớn cho máy chủ này.

en: The file that you are trying to import is over the maximum upload file size limit of <strong>%s</strong>.<br />You can remove this restriction by purchasing our <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.
vi_VN: Tệp bạn đang thử nhập vào vượt quá kích thước tải lên tối đa của <strong>%s</strong>.<br />Bạn cần bỏ điều này bằng cách mua <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">gói mở rộng không giới hạn</a> của chúng tôi.

en: The file type that you have tried to import is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Loại tệp mà bạn đã cố gắng nhập không tương thích với plugin này. Vui lòng đảm bảo rằng tệp của bạn là tệp <strong>.wpress</strong> được tạo bằng plugin All-in-One WP migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a>

en: The file type that you have tried to upload is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Loại tệp bạn đang thử tải lên không tương thích với plugin này. Hãy đảm bảo tệp   là <strong>.wpress</strong> được tạo bởi plugin All-in-One WP Migration. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Are you sure to proceed?
vi_VN: Việc nhập sẽ đè lên website của bạn bao gồm database, thư viện, plugin và theme. Bạn có chắc chắn tiếp tục không?

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Please ensure that you have a backup of your data before proceeding to the next step.
vi_VN: Quá trình nhập sẽ ghi đè lên trang web của bạn bao gồm cơ sở dữ liệu, phương tiện, plugin và chủ đề. Vui lòng đảm bảo rằng bạn có bản sao lưu dữ liệu của mình trước khi tiếp tục bước tiếp theo.

en: The passwords do not match
vi_VN: Mật khẩu không trùng khớp

en: There are no backups available at this time, why not create a new one?
vi_VN: Không có bản sao lưu nào vào lúc này, tại sao không tạo một bản sao lưu mới?

en: There is an update available. To update, you must enter your
vi_VN: Có bản cập nhật. Để cập nhật, bạn phải nhập

en: There is not enough space available on the disk.<br />Free up %s of disk space.
vi_VN: Không đủ dung lượng trống trên hosting.<br />Hãy xóa bớt %s dung lượng.

en: This screen allows you to export database, media files, themes and plugins as one zipped file.
vi_VN: Màn hình này cho phép bạn xuất cơ sở dữ liệu, tệp phương tiện, chủ đề và plugin dưới dạng tệp nén.

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
vi_VN: Để chọn file vui lòng vào liên kết và nhấp vào nút duyệt.

en: To update your plugin/extension to the latest version, please fill your Purchase ID below.
vi_VN: Để cập nhật plugin / tiện ích mở rộng của bạn lên phiên bản mới nhất, vui lòng điền ID mua hàng của bạn bên dưới.

en: Translate
vi_VN: Phiên dịch

en: Unable to authenticate the secret key. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể xác minh secret key. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Unable to check decryption password. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể kiểm tra mật khẩu giải mã. Hãy làm mới trang và thử lại

en: Unable to confirm the import. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể xác nhận việc nhập. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to decrypt data.
vi_VN: Không thể giải mã dữ liệu.

en: Unable to encrypt data.
vi_VN: Không thể mã hóa dữ liệu.

en: Unable to export
vi_VN: Không thể xuất

en: Unable to export. Error code: %s. %s
vi_VN: Không thể xuất. Mã lỗi: %s. %s

en: Unable to export: %s
vi_VN: Không thể xuất: %s

en: Unable to generate random bytes.
vi_VN: Không thể tạo byte ngẫu nhiên.

en: Unable to get current pointer position of %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể xác định điểm hiện tại của %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật</a>

en: Unable to import
vi_VN: Không thể nhập

en: Unable to import <strong>WordPress Network</strong> into WordPress <strong>Single</strong> site.
vi_VN: Không thể nhập <strong>Mạng WordPress</strong> vào WordPress <strong>Single</strong> trang web.

en: Unable to import. Error code: %s. %s
vi_VN: Không thể nhập. Mã lỗi: %s. %s

en: Unable to import: %s
vi_VN: Không thể nhập: %s

en: Unable to list backup content
vi_VN: Không thể liệt kê nội dung sao lưu

en: Unable to locate archive path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể xác định đường dẫn lưu trữ. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật</a>

en: Unable to locate storage path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể xác định đường dẫn lưu trữ. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật</a>

en: Unable to obtain cipher length.
vi_VN: Không thể lấy được độ dài mật mã.

en: Unable to open %s with mode %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể mở %s với chế độ %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Unable to prepare blogs on import. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể chuẩn bị blog để nhập. Hãy tải lại trang và thử lại

en: Unable to read file: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể đọc tệp: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Unable to run the export. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể tiến hành việc xuất. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to seek to offset %d on %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể tìm đến offset %d trong %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Thông tin kĩ thuật</a>

en: Unable to start the export. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể bắt đầu xuất. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to start the import. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể bắt đầu nhập. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to stop the export. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể ngừng xuất. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to stop the import. Refresh the page and try again
vi_VN: Không thể dừng nhập. Tải lại trang và thử lại

en: Unable to upload the file because %s
vi_VN: Không thể tải tệp lên vì %s

en: Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Không thể ghi: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Unpacking archive...<br />%d%% complete
vi_VN: Đang giải nén lưu trữ...<br />%d%% hoàn thành

en: Unrecognized error %s during upload.
vi_VN: Lỗi chưa biết %s trong khi tải lên.

en: Upgrade to Premium
vi_VN: Nâng cấp lên Premium

en: View Error Log
vi_VN: Xem Nhật ký lỗi

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
vi_VN: Chúng tôi cung cấp cho bạn một loạt các nhà cung cấp dịch vụ lưu trữ được hỗ trợ. Cho dù bạn thích Box, Amazon S3, WebDav hay thứ gì khác, bạn có thể chọn thứ phù hợp nhất với nhu cầu của mình. Bảo mật các bản sao lưu của bạn chính xác ở nơi bạn muốn.

en: Weekly
vi_VN: Hàng tuần

en: WordPress Multisite is supported via our All-in-One WP Migration Multisite Extension. You can get a copy of it here
vi_VN: Chúng tôi hỗ trợ WordPress Multisite qua tiện ích All-in-One WP Migration Multisite. Bạn có thể tải nó tại đây.

en: You are about to stop exporting your website, are you sure?
vi_VN: Bạn chuẩn bị ngừng việc xuất trang web, bạn chắc chứ?

en: You are about to stop importing your website, are you sure?
vi_VN: Bạn chuẩn bị ngừng nhập trang web, bạn chắc chắn chứ?

en: You can then use the import functionality provided by this plugin to import the zipped file onto any other WordPress sites that you have administrator access to.
vi_VN: Sau đó, bạn có thể sử dụng chức năng nhập được cung cấp bởi plugin này để nhập tệp nén vào bất kỳ trang web WordPress nào khác mà bạn có quyền truy cập quản trị viên.

en: You have %d backup | You have %d backups
vi_VN[0]: Bạn có %d bản sao lưu

en: You have %d backups
vi_VN: Bạn có %d bản sao lưu

en: Your PHP is 32-bit. In order to import your file, please change your PHP version to 64-bit and try again. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Phiên bản PHP hiện tại là 32 bit. Để nhập tệp, hãy thay đổi phiên bản PHP đến 64 bit và thử lại. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Chi tiết kĩ thuật</a>

en: Your archive file name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Tên tệp lưu trữ của bạn chứa các ký tự không hợp lệ. Nó không được chứa: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a>

en: Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
vi_VN: Bản sao lưu của bạn đến từ một PHP %s nhưng trang web mà bạn đang nhập vào là PHP %s. Điều này có thể gây ra việc nhập không thành công. Chi tiết kỹ thuật: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Your email is not valid.
vi_VN: Email của bạn không hợp lệ.

en: Your file exceeds the maximum upload size for this site: <strong>%s</strong><br />%s%s
vi_VN: Tệp của bạn đã vượt quá maximum upload size cho trang web này: <strong>%s</strong><br />%s%s

en: Your purchase ID is invalid, please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>
vi_VN: Purchase ID của bạn không hợp lệ, hãy <a href="mailto:support@servmask.com">liên hệ chúng tôi</a>

en: Your site has been imported successfully!
vi_VN: Dữ liệu của bạn đã được nhập thành công!

en: Your storage directory name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
vi_VN: Tên thư mục lưu trữ của bạn chứa các ký tự không hợp lệ. Nó không được chứa: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Chi tiết kỹ thuật</a>

en: here
vi_VN: tại đây

en: in the database
vi_VN: trong cơ sở dữ liệu

en: or
vi_VN: hoặc

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />
vi_VN: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Lưu cấu trúc đường dẫn tĩnh</a>. (mở một cửa sổ mới)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
vi_VN: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Lưu cấu trúc liên kết</a>. (mở cửa sổ mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (mở cửa sổ mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Đánh giá plugin (không bắt buộc)</a>. (mở cửa sổ mới)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
vi_VN: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Lưu cấu trúc liên kết</a>.</strong> (mở tab mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Ngoài ra, có thể viết đánh giá 5 sao</a>.</strong> (mở tab mới)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />
vi_VN: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Ký lại mã ngắn của Oxygen Builder</a> . (mở một cửa sổ mới)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
vi_VN: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Chuyên học, xem lại </a> plugin. (mở cửa sổ mới)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />
vi_VN: » Đường dẫn tĩnh được đặt thành mặc định. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Tại sao?</a> ( mở một cửa sổ mới)<br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
vi_VN: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Tại sao?</a> (mở cửa sổ mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (mở cửa sổ mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Đánh giá plugin (không bắt buộc)</a>. (mở cửa sổ mới)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
vi_VN: » Đường dẫn được thiết lập mặc định. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Tại sao?</a> (mở cửa sổ mới)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Đánh giá plugin (không bắt buộc)</a>. (mở cửa sổ mới)
