Plugins - All-in-One WP Migration and Backup - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (272 entries)

en: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
ru: <a href="#" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-direct-download" title="%s" download="%s"><span>Скачать %s</span><em>Размер: %s</em></a>

en: Reset Hub Demo
ru: Сбросить демо-хаб

en: Upgrade to Premium
ru: Обновить до Premium

en: Please note, the features displayed below are part of an image showcasing the potential of Reset Hub in its Premium version. To activate and enjoy these advanced features, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">upgrade to Premium now</a>! Elevate your website management experience with these exclusive functionalities and priority support.
ru: Обратите внимание, что представленные ниже функции - это часть изображения, демонстрирующего возможности Reset Hub в версии Premium. Чтобы активировать эти дополнительные функции, <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" title="Upgrade to Premium" target="_blank">обновите версию до Premium прямо сейчас</a>! Повысьте качество управления сайтом с помощью этих эксклюзивных функций и приоритетной поддержки.

en: Experience Full Functionality with Premium!
ru: Испытайте полную функциональность с Premium!

en: Star
ru: Звезда

en: Reset Hub
ru: Сбросить хаб

en: Leverage the simplicity of Dropbox for your backup needs. Direct your scheduled backups to be stored in Dropbox. It's secure, straightforward, and keeps your backups at your fingertips.
ru: Воспользуйтесь простотой Dropbox для ваших потребностей в резервном копировании. Направьте ваши запланированные резервные копии для хранения в Dropbox. Это безопасно, просто и позволяет иметь ваши резервные копии под рукой.

en: Tailor your backup schedules to fit the complexity of your WordPress Multisite. Choose to export the entire network or only a selection of subsites according to your requirements. Effortless management for even the most intricate site networks.
ru: Адаптируйте расписание резервного копирования в соответствии со сложностью вашего мультисайта WordPress. Выберите экспорт всей сети или только нескольких дочерних сайтов в соответствии с вашими требованиями. Простое управление даже самыми сложными сетями сайтов.

en: We've got you covered with an array of supported storage providers. Whether you prefer Box, Amazon S3, WebDav or something else, you can choose the one that fits your needs best. Secure your backups exactly where you want them.
ru: Мы предоставили вам широкий спектр поддерживаемых провайдеров систем хранения данных. Независимо от того, предпочитаете ли вы Box, Amazon S3, WebDAV или что-то еще, вы можете выбрать то, что лучше всего соответствует вашим потребностям. Сохраните свои резервные копии именно там, где вы хотите.

en: Enjoy the flexibility of FTP storage. Direct your scheduled backups to your own FTP server. You'll have full control over your data, providing you with a versatile and private storage solution.
ru: Наслаждайтесь гибкостью FTP-хранилища. Отправляйте запланированные резервные копии на свой собственный FTP-сервер. Вы будете иметь полный контроль над своими данными, предоставляя универсальное и приватное решение для хранения.

en: Harness the power of OneDrive for your backups. Set up your scheduled backups to be saved directly in your OneDrive. It's secure, integrated with your Microsoft account, and keeps your data readily accessible.
ru: Используйте возможности OneDrive для создания резервных копий. Настройте сохранение запланированных резервных копий непосредственно в OneDrive. Он безопасен, интегрирован с вашей учетной записью Майкрософт и обеспечивает легкий доступ к вашим данным.

en: Benefit from the robustness of Google Drive. Schedule your backups to be saved directly to your Google Drive account. Simple, secure, and integrated into a platform you already use.
ru: Извлеките выгоду из надежности Google Диска. Запланируйте сохранение резервных копий непосредственно в вашей учетной записи Google Drive. Простой, безопасный и интегрированный в платформу, которой вы уже пользуетесь.

en: Manage your storage effectively with our flexible retention settings. Decide how many backups you want to keep at a time. Old backups are automatically cleared, keeping your storage neat and efficient.
ru: Эффективно управляйте своим хранилищем с помощью наших гибких настроек хранения. Решите, сколько резервных копий вы хотите хранить одновременно. Старые резервные копии автоматически удаляются, сохраняя ваше хранилище аккуратным и эффективным.

en: Retention settings
ru: Настройки задержки

en: Stay informed, not overwhelmed. Tailor your notification preferences to get updates that matter to you. Whether it's the status of each backup, or just critical alerts, control what you want to be notified about.
ru: Будьте в курсе событий, не перегружайтесь. Настройте свои настройки уведомлений, чтобы получать важные для вас обновления. Будь то статус каждой резервной копии или просто важные оповещения, контролируйте, о чем вы хотите получать уведомления.

en: Notification settings
ru: Настройки уведомлений

en: Never worry about forgetting to back up your site again. Choose from various scheduling options, from daily to monthly, and we'll automate the rest. Backups happen like clockwork, giving you peace of mind and a solid safety net
ru: Никогда больше не беспокойтесь о том, что забудете создать резервную копию вашего сайта. Выбирайте из различных вариантов планирования, от ежедневного до ежемесячного, а остальное мы автоматизируем. Резервное копирование выполняется как по маслу, обеспечивая вам душевное спокойствие и надежную систему безопасности

en: Enable this feature
ru: Включить эту функцию

en: Backup scheduler
ru: Планировщик резервного копирования

en: Multisite Schedules
ru: Планировщик Multisite

en: More Storage Providers
ru: Больше провайдеров системных хранилищ

en: FTP Storage
ru: FTP хранилище

en: OneDrive Storage
ru: Хранилище OneDrive

en: Dropbox Storage
ru: Хранилище Dropbox

en: Google Drive Storage
ru: Хранилище Google Drive

en: Retention Settings
ru: Настройки задержки

en: Notification Settings
ru: Настройка уведомлений

en: Backup Scheduler
ru: Планировщик резервного копирования

en: Schedules
ru: Расписания

en: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get unlimited</a>
ru: <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Получите безлимитный</a>

en: Your archive file name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Название файла архива содержит недопустимые символы. Оно не может включать: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-name/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Your storage directory name contains invalid characters. It cannot contain: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Название вашей папки хранилища содержит недопустимые символы. Оно не может включать: < > : " | ? * \0. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-name/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Backup is encrypted. Please provide decryption password:
ru: Резервная копия зашифрована. Пожалуйста введите пароль для расшифровки.

en: Password-protect and encrypt backups
ru: Защищенные паролем и зашифрованные резервные копии

en: A password is required
ru: Требуется пароль

en: Protect this backup with a password
ru: Защитите эту резервную копию с помощью пароля

en: Done preparing users.
ru: Завершена подготовка пользователей

en: Preparing users...
ru: Подготовка пользователей...

en: Importing an encrypted backup is not supported on this server. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Импорт зашифрованной резервной копии невозможен на этом сервере.  <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/unable-to-encrypt-and-decrypt-backups/" target="_blank">Технические детали</a>

en: The decryption password is not valid.
ru: Пароль для расшифровки не действителен.

en: Done validating the decryption password.
ru: Проверка пароля для расшифровки успешна завершена.

en: The passwords do not match
ru: Пароли не совпадают

en: Repeat the password
ru: Повторите ввод пароля

en: Submit
ru: Подтвердить

en: Please enter a password to import the file
ru: Пожалуйста введите пароля для импорта файла

en: The backup is encrypted
ru: Резервная копия зашифрована

en: Unable to check decryption password. Refresh the page and try again
ru: Невозможно проверить пароль для расшифровки. Обновите страницу и попробуйте еще раз

en: Unable to decrypt data.
ru: Невозможно расшифровать данные.

en: Unable to obtain cipher length.
ru: Невозможно получить длину шифра.

en: Unable to encrypt data.
ru: Невозможно расшифровать данные.

en: Unable to generate random bytes.
ru: Невозможно сгенерировать произвольные байты.

en: List
ru: Список

en: Show backup content
ru: Показать содержимое резервной копии

en: Downloading is not possible because backups directory is not accessible.
ru: Загрузка невозможна потому, что папка с резервными копиями не имеет доступа.

en: Reading...
ru: Чтение...

en: List the content of the backup
ru: Список содержимого резервной копии

en: Error while downloading file
ru: Ошибка при загрузке файла

en: Error while reading backup content
ru: Ошибка при чтении содержимого резервной копии

en: Error
ru: Ошибка

en: Unable to list backup content
ru: Невозможно вывести список содержимого резервной копии

en: More
ru: Больше

en: You have %d backups
ru: Вы имеете %d резервных копий

en: You have %d backup | You have %d backups
ru[0]: У Вас %d резервная копия
ru[1]: У Вас резервных копий %d
ru[2]: У Вас резервных копий %d

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Archiving %d theme files...<br />%d%% complete
ru: Архивирование %d файлов темы...<br />%d%% завершено

en: Done retrieving a list of WordPress theme files.
ru: Закончено получение списка файлов темы WordPress.

en: Retrieving a list of WordPress theme files...
ru: Получение списка файлов темы WordPress...

en: Preparing options...
ru: Подготовка настроек...

en: Done retrieving a list of WordPress plugin files.
ru: Закончено получение списка файлов плагинов WordPress.

en: Retrieving a list of WordPress plugin files...
ru: Получение списка файлов плагинов...

en: Contact Support
ru: Связаться с поддержкой

en: The file type that you have tried to import is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Тип файла, который Вы пытаетесь импортировать не совместим с этим плагином. Пожалуйста убедитесь что ваш файл  <strong>.wpress</strong>файл был создан плагином All-in-One WP migration <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to export. Error code: %s. %s
ru: Невозможно экспортировать. Код ошибки: %s. %s

en: Done getting WordPress permalinks settings.
ru: Настройка постоянных ссылок WordPress завершена.

en: Getting WordPress permalinks settings...
ru: Получение настроек постоянных ссылок WordPress ...

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">По-возможности, оставьте отзыв о расширении</a>. (откроется новое окно)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Reset Avada Fusion Builder cache</a>. (opens a new window)<br />
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://theme-fusion.com/documentation/avada/installation-maintenance/important-update-information/#clear-caches" target="_blank">Сбросить Avada Fusion Builder кэш</a>. (откроется новое окно)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Обновить шорткоды Oxygen Builder </a>. (откроется новое окно)<br />

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />
ru: » Постоянные ссылки установлены по умолчанию. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (откроется новое окно)<br />

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Обновить структуру постоянных ссылок</a>. (откроется новое окно)<br />

en: Done retrieving a list of WordPress database tables.
ru: Завершено восстановление таблиц в базе данных WordPress.

en: Retrieving a list of WordPress database tables...
ru: Восстанавливаем список таблица базы данных WordPress...

en: Translate
ru: Перевести

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
ru: » Постоянные ссылка установлены по умолчанию.<a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Почему?</a> (откроется новое окно)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">По возможности оцените наш плагин</a>. (откроется новое окно)

en: » Permalinks are set to default. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Why?</a> (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
ru: » Постоянные ссылки установлены по умолчанию. <a class="ai1wm-no-underline" href="https://help.servmask.com/knowledgebase/permalinks-are-set-to-default/" target="_blank">Почему?</a> (откроется новое окно)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Обновите шорткоды Oxygen Builder</a>. (откроется новое окно)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">По возможности оцените наш плагин</a>. (откроется новое окно)

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Re-sign Oxygen Builder shortcodes</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Сохраните структуру постоянных ссылок</a>. (откроется новое окно)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://oxygenbuilder.com/documentation/other/importing-exporting/#resigning" target="_blank">Переназначьте шорт-коды Oxygen Builder </a>. (откроется новое окно)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Опционально, оцените наше расширение</a>. (откроется новое окно)

en: Archiving %d media files...<br />%d%% complete
ru: Архивирование %d медиа файлов...<br />%d%% завершено

en: Archiving %d content files...<br />%d%% complete
ru: Архивирование %d файлов контента...<br />%d%% завершено

en: Done retrieving a list of WordPress content files.
ru: Закончено получение списка файлов контента WordPress.

en: Retrieving a list of WordPress content files...
ru: Получение списка файлов контента...

en: Done retrieving a list of WordPress media files.
ru: Закончено получение списка медиа файлов WordPress.

en: Retrieving a list of WordPress media files...
ru: Получение списка медиа файлов...

en: There is not enough space available on the disk.<br />Free up %s of disk space.
ru: Нехватка свободного места на диске.<br />Освободите %s дискового пространства.

en: I have enough disk space
ru: У меня достаточно дискового пространства

en: Done preparing options.
ru: Подготовка настроек завершена.

en: %s is not the latest version. You must update the plugin before you can use it.
ru: %s не последняя версия. Обновите пожалуйста плагин перед тем, как продолжить использовать его.

en: Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. Technical details: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/
ru: Ваша резервная копия сделана с PHP %s, но сайт, на который вы импортируете, имеет PHP %s. Это может привести к сбою импорта. Технические подробности: https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/

en: Refreshing backup list...
ru: Обновляем список резервных копий...

en: <h3>Site could not be imported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
ru: <h3>Невозможно импортировать сайт</h3><p>Пожалуйста убедитесь, что папка "storage" <strong>%s</strong> имеет корректные файловые разрешения.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a></p>

en: <h3>Site could not be exported</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
ru: <h3>Невозможно экспортировать сайт</h3><p>Пожалуйста убедитесь, что папка "storage"  <strong>%s</strong> имеет корректные файловые разрешения.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a></p>

en: <h3>Site could not be restored</h3><p>Please make sure that storage directory <strong>%s</strong> has read and write permissions.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a></p>
ru: <h3>Сайт не можеть быть восстановлен</h3><p>Пожалуйста убедитесь, что папка "storage" <strong>%s</strong> имеет корректные файловые разрешения.</p><p><a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a></p>

en: All-in-One WP Migration: Your current profile role does not have Export/Import capabilities enabled. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Technical details</a>
ru: All-in-One WP Migration:Роль Вашего текущего пользователя не имеет возможностей для Экспорта/Импорта.<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/how-to-add-import-and-export-capabilities-to-wordpress-users/" target="_blank">Технические детали</a>

en: To choose a file please go inside the link and click on the browse button.
ru: Чтобы выбрать файл пожалуйста пройдите по ссылке и щелкните по кнопке.

en: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Save permalinks structure</a>. (opens a new window)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">Optionally, review the plugin</a>. (opens a new window)
ru: » <a class="ai1wm-no-underline" href="%s" target="_blank">Пересохраните структуру постоянных ссылок</a>.</strong> (открыть в новом окне)<br />» <a class="ai1wm-no-underline" href="https://wordpress.org/support/view/plugin-reviews/all-in-one-wp-migration?rate=5#postform" target="_blank">По возможности, оставьте пожалуйста Ваш отзыв</a>.</strong> (открыть в новом окне)

en: "Restore" functionality is available in a <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">paid extension</a>.<br />You could also download the backup and then use "Import from file".
ru: Функциональность "Восстановления" возможна в <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">платном расширении</a>.<br />Вы также можете загрузить резервную копию и использовать функционал "Импортировать из файла"

en: Finish
ru: Готово

en: Click to set a label for this backup
ru: Нажмите чтобы установить подпись для этой резервной копии

en: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Download %s</span><em>Size: %s</em></a>
ru: <a href="%s" class="ai1wm-button-green ai1wm-emphasize ai1wm-button-download" title="%s" download="%s"><span>Загрузить %s</span><em>Размер: %s</em></a>

en: Unable to export: %s
ru: Невозможно экспортировать: %s

en: Unable to import: %s
ru: Невозможно импортировать: %s

en: Unable to import. Error code: %s. %s
ru: Невозможно импортировать. Код ошибки: %s. %s

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Are you sure to proceed?
ru: Процесс импорта перезапишет ваш веб-сайт включая базу данных, медиа файлы, плагины и темы. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: Please make sure that your file was exported using <strong>All-in-One WP Migration</strong> plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Пожалуйста, убедитесь, что ваш файл был экспортирован с помощью <strong>Все-в-одном WP Миграция</strong> плагин. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Технические детали</a>

en: The archive file is corrupted. Follow <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">this article</a> to resolve the problem.
ru: Файл архива поврежден. следить<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/corrupted-archive/" target="_blank">Эта статья</a> решить проблему.

en: Your PHP is 32-bit. In order to import your file, please change your PHP version to 64-bit and try again. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Ваш PHP 32-битный. Чтобы импортировать файл, измените версию PHP на 64-битную и повторите попытку.<a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Технические детали</a>

en: <i class="ai1wm-import-info">Your backup is from a PHP %s but the site that you are importing to is PHP %s. This could cause the import to fail. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Technical details</a></i>
ru: <i class="ai1wm-import-info">Ваша резервная копия сделана с PHP %s, но сайт, на который вы импортируете, имеет PHP %s. Это может привести к сбою импорта. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/migrate-wordpress-from-php-5-to-php-7/" target="_blank">Технические подробности</a></i>

en: The import process will overwrite your website including the database, media, plugins, and themes. Please ensure that you have a backup of your data before proceeding to the next step.
ru: Процесс импорта перезапишет ваш сайт, включая базу данных, мультимедиа, плагины и темы . Пожалуйста, убедитесь, что у вас есть резервная копия ваших данных, прежде чем перейти к следующему шагу.

en: <strong>%s</strong> is not the latest version. You must <a href="%s">update the plugin</a> before you can use it. <br />
ru: <strong>%s</strong>это не последняя версия Вы должны<a href="%s">обновить плагин</a> прежде чем вы сможете использовать его. <br />

en: The file that you are trying to import is over the maximum upload file size limit of <strong>%s</strong>.<br />You can remove this restriction by purchasing our <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Unlimited Extension</a>.
ru: Файл, который вы пытаетесь импортировать, превышает максимальный размер загружаемого файла, равный <strong>%s</strong>,<br />Вы можете снять это ограничение, купив наш <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Неограниченное продление</a>,

en: The file type that you have tried to upload is not compatible with this plugin. Please ensure that your file is a <strong>.wpress</strong> file that was created with the All-in-One WP migration plugin. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Тип файла, который вы пытались загрузить, не совместим с этим плагином. Пожалуйста, убедитесь, что ваш файл<strong>.wpress</strong> файл, созданный с помощью модуля миграции All-in-One WP. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-backup-file/" target="_blank">Технические детали</a>

en: WordPress Multisite is supported via our All-in-One WP Migration Multisite Extension. You can get a copy of it here
ru: WordPress Multisite поддерживается через наше расширение  All-in-One WP Migration Multisite. Вы можете получить копию здесь

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> file. Try to change permissions of the parent folder or send us an email at <a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> for assistance.
ru: All in One WP Migration не может создать<strong>%s</strong>файл. Попробуйте изменить разрешения родительской папки или отправьте нам письмо по адресу<a href="mailto:support@servmask.com">support@servmask.com</a> для оказания помощи.

en: All-in-One WP Migration is not able to create <strong>%s</strong> folder. You will need to create this folder and grant it read/write/execute permissions (0777) for the All-in-One WP Migration plugin to function properly.
ru: All in One WP Migration не может создать <strong>%s</strong>папку. Вам нужно будет создать эту папку и предоставить ей разрешения на чтение / запись / выполнение (0777), чтобы плагин All in One WP Migration работал правильно.

en: or
ru: или

en: How-to: Increase maximum upload file size
ru: Как увеличить максимальный размер загружаемых файлов

en: Maximum upload file size: <strong>%s</strong>.
ru: Максимальный размер загружаемых файлов: <strong>%s</strong>

en: The file is too large for this server.
ru: Файл слишком большой для этого сервера.

en: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">How-to: Increase maximum upload file size</a> or
ru: <a href="https://help.servmask.com/2018/10/27/how-to-increase-maximum-upload-file-size-in-wordpress/" target="_blank">Как увеличить максимальный размер загружаемых файлов</a> или

en: Your file exceeds the maximum upload size for this site: <strong>%s</strong><br />%s%s
ru: Ваш файл превысил максимальный размер загружаемых файлов для этого сайта: <strong>%s</strong><br />%s%s

en: Drag & Drop a backup to import it
ru: Для импорта перетащите резервную копию сюда

en: Exporting database...<br />%d%% complete<br />%s records saved
ru: Экспортируем базу данных...<br />%d%% завершено<br />%s записей сохранено

en: Restoring a backup is available via Unlimited extension. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Get it here</a>
ru: Восстановление резервной копии возможно с помощью Безлимитного расширения. <a href="https://servmask.com/products/unlimited-extension" target="_blank">Получите его здесь</a>

en: All-in-One WP Migration Command
ru: Команда All-in-One WP Migration

en: Preparing to export...
ru: Подготовка к экспорту...

en: %s ago
ru: %s назад

en: Your purchase ID is invalid, please <a href="mailto:support@servmask.com">contact us</a>
ru: Ваш ID покупки недействительный, пожалуйста <a href="mailto:support@servmask.com"> свяжитесь с нами</a>

en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Please do not close this browser window or your import will fail
ru: Пожалуйста не закрывайте окно браузера или процесс импорта прекратится

en: Continue
ru: Продолжить

en: Proceed
ru: Продолжить

en: Stop import
ru: Прекратить импорт

en: Please wait, stopping the import...
ru: Пожалуйста подождите, импорт останавливается

en: Unable to stop the import. Refresh the page and try again
ru: Невозможно остановить импорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: Unable to prepare blogs on import. Refresh the page and try again
ru: Невозможно подготовить блоги для импорта. Обновите страницу и попробуйте снова.

en: Unable to confirm the import. Refresh the page and try again
ru: Невозможно подтвердить импорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: Unable to start the import. Refresh the page and try again
ru: Невозможно начать импорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: You are about to stop importing your website, are you sure?
ru: Вы действительно хотите остановить импортирование Вашего веб-сайта?

en: Thanks for submitting your request!
ru: Спасибо за Ваш запрос!

en: Thanks for submitting your feedback!
ru: Спасибо за отправку Вашего отзыва!

en: How may we help you?
ru: Как мы можем помочь Вам?

en: Leave plugin developers any feedback here
ru: Оставьте разработчикам плагина любой отзыв здесь

en: Stop export
ru: Остановить экспорт

en: Close
ru: Закрыть

en: Please wait, stopping the export...
ru: Пожалуйста подождите, экспорт останавливается

en: Unable to stop the export. Refresh the page and try again
ru: Невозможно остановить экспорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: Unable to run the export. Refresh the page and try again
ru: Невозможно запустить экспорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: Unable to start the export. Refresh the page and try again
ru: Невозможно начать экспорт. Обновите страницу и попробуйте снова

en: You are about to stop exporting your website, are you sure?
ru: Вы действительно хотите остановить экспорт Вашего веб-сайта?

en: Unable to authenticate the secret key. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно установить подлинность секретного ключа <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-secret-key/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to get current pointer position of %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно получить текущую позицию указателя в %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to seek to offset %d on %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно найти оффсет %d на %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/php-32bit/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to read file: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно прочитать файл: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Out of disk space. Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Недостаточно дискового пространства. Невозможно записать в: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/out-of-disk-space/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to write to: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно записать в: %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to open %s with mode %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно открыть %s в режиме %s. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-file-permissions/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to locate archive path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно определить местонахождение пути к архиву. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-archive-path/" target="_blank">Технические детали</a>

en: Unable to locate storage path. <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Technical details</a>
ru: Невозможно определить местонахождение пути к хранилищу.  <a href="https://help.servmask.com/knowledgebase/invalid-storage-path/" target="_blank">Технические детали</a>

en: I agree that by filling in the contact form with my data, I authorize All-in-One WP Migration to use my <strong>email</strong> to reply to my requests for information. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Privacy policy</a>
ru: Я согласен с тем, что заполняя контактную форму моими данными, я разрешаю All-in-One WP Migration использовать мой почтовый ящик :<strong>email</strong> для ответа на информационные запросы. <a href="https://www.iubenda.com/privacy-policy/946881" target="_blank">Политика конфиденциальности</a>

en: Done preparing configuration file.
ru: Подготовка конфигурационного файла завершена.

en: Preparing configuration file...
ru: Подготовка конфигурационного файла...

en: Done archiving configuration file.
ru: Архивирование конфигурационного файла завершено.

en: Archiving configuration file...<br />%d%% complete
ru: Архивирование конфигурационного файла...<br />%d%% завершено

en: 2GB+
ru: 2Гб+

en: Done unpacking archive.
ru: Упаковка архива завершена.

en: Unpacking archive...<br />%d%% complete
ru: Распаковка архива завершена на: <br />%d%%

en: Done archiving database.
ru: Архивирование базы данных завершено.

en: Archiving database...<br />%d%% complete
ru: Архивирование базы данных завершено на ...<br />%d%%

en: Restoring database...<br />%d%% complete
ru: Восстановление базы данных...<br />%d%% готово

en: Checking extensions compatibility...
ru: Проверка совместимости расширений...

en: Done restoring database.
ru: Восстановление базы данных выполнено...

en: Preparing to import...
ru: Подготовка к импорту...

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Do <strong>not</strong> export must-use plugins (files)
ru: <strong>Не</strong> экспортировать обязательные плагины (файлы)

en: Done activating mu-plugins.
ru: Активация mu-плагинов выполнена...

en: Activating mu-plugins...
ru: Активация mu-плагинов...

en: Do <strong>not</strong> replace email domain (sql)
ru: <strong>Не</strong> заменяйте домен email сервера (sql)

en: Unrecognized error %s during upload.
ru: Неопознанная ошибка %s во время  загрузки

en: A PHP extension stopped the file upload.
ru: PHP расширение остановило загрузку файла.

en: Failed to write file to disk.
ru: Невозможно записать файл на диск.

en: Missing a temporary folder.
ru: Отсутствует временная папка.

en: Unable to upload the file because %s
ru: Невозможно загрузить файл по причине %s

en: Missing tmp_name in upload file.
ru: Отсутствует tmp_name в загружаемом файле.

en: Missing error key in upload file.
ru: Отсутствует ключ ошибки в загружаемом файле.

en: Missing upload file.
ru: Отсутствует загружаемый файл.

en: Done preparing blogs.
ru: Подготовка блогов завершена.

en: Unable to import <strong>WordPress Network</strong> into WordPress <strong>Single</strong> site.
ru: Невозможно импортировать <strong>WordPress Сеть</strong> в <strong>Одиночный</strong> WordPress сайт.

en: At least <strong>one WordPress</strong> site should be presented in the archive.
ru: По крайней мере <strong>один WordPress</strong>сайт должен быть представлен в архиве.

en: The archive should contain <strong>Single WordPress</strong> site! Please revisit your export settings.
ru: Архив должен содержать <strong>Один WordPress</strong> сайт!Пожалуйста проверьте настройки Вашего экспорта.

en: Preparing blogs...
ru: Подготовка блогов...

en: Something went wrong: %s
ru: Что-то пошло не так: %s

en: Please accept feedback term conditions.
ru: Пожалуйста, примите фидбэк пользовательских соглашений.

en: Please enter comments in the text area.
ru: Пожалуйста, введите комментарии в текстовое поле.

en: Your email is not valid.
ru: Ваш email-адрес не является допустимым.

en: Feedback type is not valid.
ru: Тип отзыва недопустим.

en: There is an update available. To update, you must enter your
ru: Доступно новое обновление. Чтобы обновиться Вы должны ввести ваш

en: Discard
ru: Отменить

en: Save
ru: Сохранить

en: here
ru: сюда

en: Don't have a Purchase ID? You can find your Purchase ID
ru: У Вас нет ID покупки?Вы можете найти Ваш ID покупки

en: Purchase ID
ru: ID покупки

en: To update your plugin/extension to the latest version, please fill your Purchase ID below.
ru: Чтобы обновить Ваш плагин/расширение до последней версии, пожалуйста введите Ваш ID покупки ниже.

en: Enter your Purchase ID
ru: Введите Ваш ID покупки

en: Check for updates
ru: Проверить обновления

note: Description of the plugin
en: Migration tool for all your blog data. Import or Export your blog content with a single click.
ru: Инструмент для миграции и бэкапа всех данных вашего блога. Импортируйте или экспортируйте содержимое вашего блога в один клик.

en: Import Site
ru: Импортировать Сайт

en: Get unlimited
ru: Получить безлимитное расширение

en: Import From
ru: Импортировать из

en: Export Site
ru: Экспортировать Сайт

en: Once the file is successfully downloaded on your computer, you can import it to any of your WordPress sites.
ru: Как только ваш файл успешно загружен на Ваш компьютер, вы можете импортировать его на любые Ваши WordPress сайты.

en: Press "Export" button and the site archive file will pop up in your browser.
ru: Нажмите кнопку "Экспорт" и архив сайта появится в Вашем браузере.

en: In the advanced settings section you can configure more precisely the way of exporting.
ru: В секции расширенных настроек Вы можете настроить способ экспорта более точно.

en: Quick hints
ru: Быстрые подсказки

en: You can then use the import functionality provided by this plugin to import the zipped file onto any other WordPress sites that you have administrator access to.
ru: Затем Вы можете использовать функциональность, предоставленную этим плагином для импортирования сжатого файла на любой другой WordPress Сайт к которому Вы имеете администраторский доступ.

en: This screen allows you to export database, media files, themes and plugins as one zipped file.
ru: Этот экран позволяет Вам экспортировать базу данных, медиа файлы, темы и плагины как один сжатый файл.

en: Add
ru: Добавить

en: in the database
ru: в базе данных

en: Replace with
ru: Заменить этим

en: Find
ru: Найти

en: Export To
ru: Экспортировать в

en: File
ru: Файл

en: Do <strong>not</strong> export database (sql)
ru: <strong>Не</strong> экспортировать базу данных (sql)

en: Do <strong>not</strong> export plugins (files)
ru: <strong>Не</strong> экспортировать плагины (файлы)

en: Do <strong>not</strong> export themes (files)
ru: <strong>Не</strong> экспортировать темы (файлы)

en: Do <strong>not</strong> export media library (files)
ru: <strong>Не</strong> экспортировать медиабиблиотеку (файлы)

en: Do <strong>not</strong> export post revisions
ru: <strong>Не</strong> экспортировать редакции постов.

en: Do <strong>not</strong> export spam comments
ru: <strong>Не</strong> экспортировать спам комментарии

en: (click to expand)
ru: (кликните для открытия)

en: Advanced options
ru: Расширенные настройки

en: Tweet
ru: Твитнуть

en: Cancel
ru: Отмена

en: Send
ru: Отправить

en: Leave plugin developers any feedback here..
ru: Оставьте фидбэк разработчикам плагина здесь..

en: Enter your email address..
ru: Введите ваш email адрес..

en: I need help with this plugin
ru: Мне нужна помощь с этим плагином

en: I have ideas to improve this plugin
ru: У меня есть идеи по улучшению этого плагина

en: Enter a password
ru: Введите пароль

en: Leave Feedback
ru: Оставить отзыв

en: Create backup
ru: Создать резервную копию

en: There are no backups available at this time, why not create a new one?
ru: Еще не создано ни одного бэкапа, почему бы не создать новый?

en: Delete
ru: Удалить

en: Restore
ru: Восстановить

en: Download
ru: Скачать

en: Size
ru: Размер

en: Date
ru: Дата

en: Name
ru: Имя

en: Your site has been imported successfully!
ru: Ваш сайт был успешно импортирован!

en: Restoring %d files...<br />%d%% complete
ru: Восстановление %d файлов...<br />%d%% complete

en: Renaming exported file...
ru: Переименование экспортируемого файла...

en: Done exporting database.
ru: Экспортирование базы данных завершено.

en: Archiving %d plugin files...<br />%d%% complete
ru: Архивирование %d файлов плагинов...<br />%d%% завершено

en: Done retrieving a list of all WordPress files.
ru: Создание списка WordPress файлов завершено.

en: Retrieving a list of all WordPress files...
ru: Создание списка WordPress файлов...

en: Done creating an empty archive.
ru: Создание пустого архива завершено.

en: Creating an empty archive...
ru: Создание пустого архива...

en: Backups
ru: Резервные копии

en: Import
ru: Импорт

en: Export
ru: Экспорт

en: Get multisite
ru: Получить версию для мультисайтов

en: Unable to import
ru: Невозможно импортировать

en: Unable to export
ru: Невозможно экспортировать
